Konya Meram'da tapular teslim ediliyor!


 Konya Meram'da tapular teslim ediliyor!

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi tarafından yaklaşık bir yıl önce 10 mahallede başlattığı 18. Madde Uygulaması tamamlandı.3 bin 194 Sayılı İmar Kanununun 18. Madde Uygulamasının tamamlandığını söyleyen Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, tapuların yakın zamanda dağıtılacağını müjdeledi. 


"Yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiriyor"Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, imar sorununun çözülmesiyle bu mahallelerin hızla yepyeni bir çehreye bürüneceğinin altını çizen Başkan Fatma Toru, “Konya’mızın en eski mahallelerinden olan Aydoğdu, Öğretmenevleri, Araböldüren, Geçit, Saadet, Pirebi, Mehmet Vehbi, Aksinne, Kurtuluş Mahalleleri ve tapuda ismi 23 Mahalle olarak geçen 10 mahallemizde 3035 yıldır çözülemeyen imar sorunu artık geride kaldı. Bu mahallelerin imar, ulaşım, altyapı, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel hangi alanda olursa olsun tüm sorunların ana sebebi imar sorunuydu. Belediye olarak öncelikle bu mastır imar planlarını yaparak bir yıl önce başladığımız 3 bin 194 Sayılı İmar Kanununun 18. Madde Uygulamasını tamamlayarak Tapu ve Kadastro Müdürlüğünün ilgili personellerinin de desteği ile toplam 10 mahalleden oluşan M560 No’lu düzenleme sahası geçtiğimiz hafta tescili gerçekleştirildi. Yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendiren bu düzenleme ile hak sahiplerine tapularını önümüzdeki günlerde dağıtmaya başlayacağız” dedi.


"Konut ve sosyal alanlar üretildi"


18. madde uygulamasının tamamlandığı bu 10 mahallenin büyük bir bölümünün eski, düzensiz ve çarpık yapılaşmanın tehdidi altında olduğunu ifade edilen Başkan Toru, “Mastır İmar Planı sayesinde çarpık yapılaşmanın hakim olduğu bu bölgenin daha estetik ve daha modern bir yapılaşmaya kavuşacaktır. Tapuların dağıtımı 1015 gün içerisinde belediyemiz Emlak ve İstimlak Müdürlüğümüzce gerçekleştirilecektir. M560 No’lu düzenleme sahası toplam 6 bin adet 3+1 yeni konut yapma imkanı sağlamaktadır. Uygulama alanı 712 bin 580 metrekaredir. Toplam bin 360 Kadastro Parseli ve 2 bin 850 malik olmak üzere yaklaşık 10 bin kişiyi ilgilendirmektedir. Uygulama neticesinde sadece konut değil aynı zamanda, çocuk parkları, eğitim, sağlık, pazar, dini ve resmi tesisler ile belediye hizmet alanları gibi sosyal donatılar da üretilmiştir” dedi.

Konya Meram tapu , Konya Meram gayrimenkul , Konya Meram 18. madde uygulaması ,