İzmit Arızlı Irak Konutları öğrencilere yurt oluyor!


 İzmit Arızlı Irak Konutları öğrencilere yurt oluyor!

Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!

İzmit'teki Arızlı Irak Konutları üniversite öğrencileri için yurt oluyor. Depremzedelerin çıkmamak için uzun süre direndiği ve birçok olayın meydana geldiği 3'er katlı 11 bloğun her dairesinde 10'ar kız öğrenci kalacağı binalarda düzenleme çalışmalarının 1 Ekim'de biteceği belirtildi.
Büyük Marmara depremi sonrası dönemin Irak'ın lideri Saddam Hüseyin'in 10 milyon dolar karşılığı petrol yardımı ile depremzedeler için yaptırılan İzmit'teki Arızlı Irak Konutları üniversite öğrencileri için yurt oluyor. Depremzedelerin çıkmamak için uzun süre direndiği ve birçok olayın meydana geldiği 3'er katlı 11 bloğun her dairesinde 10'ar kız öğrenci kalacağı binalarda düzenleme çalışmalarının 1 Ekim'de biteceği belirtildi. 


Dönemin Irak Lideri Saddam Hüseyin'in 'Depremzedeler için Irak adını taşıyacak köy kurulması' kaydıyla yaptığı 10 milyon dolarlık yardımla İzmit Körfezi'ne hakim bir tepe olan Arızlı mevkiinde 17 bloktan oluşan 236 konut inşa ettirildi. Bu konutlara daha sonra, devletçe yaptırılan kalıcı konutlar için hak sahibi olmayan, depremde kiracı konumunda bulundukları evleri yıkılan ve ailesinden birkaç kişiyi kaybetmiş muhtaç aileler yerleştirildi. Bu depremzedelere 5 yıllık süre sonunda, "Süreniz bitti, konutları tahliye edin" tebligatı yapılınca da ortalık karıştı.


OLAYLAR ÇIKMIŞTI


Boşaltan bazı konutlara 4 yıl önce Vali Muavinleri, İl Daire Müdürleri ile Polis Müdürleri yerleştirilmeye başlanınca direniş başladı. Depremzedeler ile polisler arasında sık sık olaylar yaşanırken bazı depremzedeler protesto için kendilerini yaktı, bazıları da ellerinde benzin bidonlarıyla çatılara çıkıp intihar girişimlerinde bulundu. 


Daha sonra yapılan görüşmelerin ardından, İzmit'te  TOKİ  tarafından yapılan dairelerden uzun vadeli ve peşinatsız ev verilen depremzedelerin büyük bir bölümü daireleri boşalttı. Buradaki sadece 4 blokta imkanı olmayan depremzedelerin kalması kararlaştırılırken, 11 blok kız yurdu, 2 bloğun da idari bina olarak kullanılmasına karar verildi. 


Kocaeli İl Özel İdaresi Yapı İşleri Daire Başkanlığı Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü'nce yapılan ihale sonucu, yurda dönüşüm işi yüklenici firma Demirkaya İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yapılıyor. 1 Ekim'de çalışmaların biteceği ve 11 blokta toplam 150 dairenin yurda dönüştürüleceği, her dairede de ranza sistemiyle 10'ar kız öğrencinin kalacağı belirtildi. Buradaki 2 blok de idari bina ve öğrencilerin yemek yiyebilecekleri bir sosyal tesis olacak.RadikalÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016İzmit Arızlı Irak Konutları yurt mu olacak , İzmit Arızlı Irak Konutları yurt mu oluyor , arızlı ırak konutları yurt mu oluyor , arızlı ırak konutları yurt ,