İspanya'da yeni konutların fiyatları 4 yılda yüzde 30 düştü!


 İspanya'da yeni konutların fiyatları 4 yılda yüzde 30 düştü!

İspanya'da yeni konutlardaki ortalama satış fiyatlarının son 4 yılda yüzde 30 düştüğü belirtildiTasacion adlı bir şirketin yaptığı ve basına dağıttığı bir araştırma sonucuna göre, 2012'nin ilk 6 ayı sonu itibariyle, yeni konutlarda ortalama olarak metrekare satış fiyatı 2 bin 286 avro olarak verildi. Buna göre İspanya'da 90 metrekarelik yeni bir evin fiyatı 205 bin 740 avro olarak gösterildi. 


İspanya'da yeni konut fiyatlarının en yüksek olduğu 2007 yılına göre şu anda yüzde 30'luk bir düşüş yaşandığı vurgulanırken, son 4 yıldır görülen düşüşün devam ettiğinin altı çizildi. 2012'nin ilk 6 ayındaki yeni konut fiyatlarının, bir önceki 6 aylık döneme nazaran yüzde 3,8'lik, bir yıl öncesine göre ise yüzde 5,5'lik düşüş kaydettiği bildirildi. Kentlere göre bakıldığında en pahalı yeni konutların San Sebastian (metrekareye 3 bin 548 avro), Barcelona (metrekareye 3 bin 537 avro) ve Madrid'de (metrekareye 3 bin 45 avro) olduğu görülürken, en ucuzlar Murcia (metrekareye bin 327 avro), Caceres (metrekareye bin 331 avro), ve Badajoz (metrekareye bin 333 avro) diye sıralandı.


Yapılan değerlendirmelerde, yeni konut fiyatlarındaki düşüşte, kısa ve orta vadede bir değişiklik beklenmediği belirtildi. Fiyatların, yeni konut stoğunun azalma hızına, işsizlik oranına ve ülke ekonomisine duyulan güvene göre koşullandığı kaydedildi. 

Habertürkispanya konut fiyatları , ispanya ev fiyatları , ispanya daire fiyatları , tasacion , ispanyada ev fiyatları düştü ,