İmar barışına 2 milyon başvuru yapıldı!

 İmar barışına 2 milyon başvuru yapıldı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatma Varan, imar barışına 2 milyon başvurunun geldiğini aktardı. Toplantıda konuşan Varan, katılımcılara imar barışı hakkında bilgi verdi.


Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından İmar Barışı Bilgilendirme Toplantısı yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Fatma Varan, Bilecik İl Özel İdaresi İl Genel Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda katılımcılara imar barışı hakkında bilgi verdi.


Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre Varan, "Tabi bu işin belki en önemli paydaşı il müdürlükleri onlar bu işin sahibi. Ben eminim ki vatandaşlarımız şu an belediyemize gelerek imar barışı hakkında sorular soruyor. Bu çok hoşumuza da gidiyor, çünkü imar barışının halk tarafından benimsendiğini gösteriyor. Bu çok kısa sürede 20-25 gün içerisinde 2 milyona aşkın başvuru var. Bu çok güzel bir şey yani siteye giriş çıkış 5 milyonu aşmış ama başvuru sayısı 2 milyon bu da bizi çok mutlu ediyor. Öncelikle seçim sürecinde bu kanun yürürlüğe girdi, başvurular alınmaya başladı. Bunların hepsi çok kısa süre içerisinde oldu. Biz bilgilendirme toplantılarımızı sırayla etap etap başladık ama öncelikle muhtarlarımıza bilgilendirme yaptık sonra da belediye başkanlıklarımıza 81 ilde organizasyonları yapıyoruz. Bu işin paydaşı olduğunuz için ve birçok soruya muhatap olduğunuz için teşekkür ederim" dedi.İmar barışına 2 milyon başvuru yapıldı!''İmar barışında aracı yok''


Müsteşar Yardımcısı Varan,  imar barışı kanunun kısa sürede kanunlaştığı gibi algılandığını ama bu kanunun 1 yıldan beri var olduğunu söyleyerek, "Başlandığı günden çıktığı güne kadar birçok evreleri oldu bu kanunun. Türkiye de 13 milyon imar hazırlıkları yapılmış, çeşitli dönemlerde. Fakat bunların hiç biri tam olarak sorunları çözmemiş. Bu imar barışındaki en önemli etken bu. Bakanlığa ve sizlere gelen şikayetler, başvurular, cezalar, 32-42 uygulamaları, vatandaşla karşı karşıya gelmeler. Bunlar bir şekilde değerlendirildi. Çeşitli istişareler, toplantılar yapıldı. Bu kanunun çıkmasıyla bu iş sonuçlandı inşallah bu kanun imar affı değil bunu hepiniz biliyorsunuz. Bazı yerlerde hala bu şekilde söyleniyor. İmar barışının imar aflarından farkı olan bazı tarafları var. Bir kere bu bir barış olduğu için bir bedeli var. Kişilerin imara aykırı olan uygulamaları yıkılıncaya kadar legal hale getirmek için devletle barıştıkları bir düzen. Bunun bir bedeli var fakat cüzi bir bedel. Bunun yanında da diğer kanunlarda olmayan aracısız bir kanun bu. Daha önceki aflarda her zaman bir mühendislik gurubu, mimarlık gurubu ama bir gurup mutlaka olurdu. Bu kanunun en temel ayrıcalığı hiçbir aracıya gerek duymadan vatandaşın beyanını esas alarak belgeyi düzenliyor olması" diye konuştu.