06 / 06 / 2023

Kanal İstanbul nereden geçecek? Güzergahı netleşti!

 Kanal İstanbul nereden geçecek? Güzergahı netleşti!

Başbakan Erdoğan' ın büyük önem verdiği ve İstanbul Boğazı' nı çevre felaketlerinden kurtaracak olan Kanal İstanbul ' da projenin tamamlandığı Kanal İstanbul güzergahının kesinleştiği öğrenildi...
Kanal İstanbul'un güzergahı netleşti! Bakan Arslan açıkladı!Kanal İstanbul'a ilk kazma vuruldu!


Çılgın Proje’de çalışmalar bitti. Kanal İstanbul’un haziranda açıklanması bekleniyor. İstanbul'a ikinci boğazı kazandıracak "Çılgın Proje"de çalışmalar tamamlandı.


Başbakan Erdoğan'ın büyük önem verdiği ve İstanbul Boğazı'nı çevre felaketlerinden kurtaracak olan Kanal İstanbul'da projenin tamamlandığı Kanal İstanbul güzergahının kesinleştiği öğrenildi.


Bütün altyapı çalışmaları tamamlanan projenin Başbakan Erdoğan'a sunulduğu belirtildi.


Projenin detaylarının Haziran ayı içerisinde Başbakan Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.ORMANLAR KORUNUYOR


44 kilometre uzunluğunda ve 200 metre genişliğindeki kanalın kesin güzergahı Yeniköy - Sazlıdere Barajı - Arnavutköy -Başakşehir - Küçükçekmece Gölü olacak.


Haziran'da güzergah açıklandıktan sonra deprem riski taşıyan bölgelerdeki nüfusu kaydırmak için merkezine Arnavutköy'ün oturduğu yeni bir İstanbul inşa edilmesi bekleniyor.


Kanal ile aynı anda eş zamanlı ilerleyecek çok sayıda yeni yerleşim birimi projesi hazırlanıyor. Ticaret alanları, turizm merkezleri ve rezerv alanları da belirlendi.


Ayrıca Kanal İstanbul'un kuzey ve güney ucunda birer lüks marina kurulacak.


Kanal aksında bulunan arazilerin büyük bölümünün hazineye ait olması sebebiyle istimlak maliyeti de böylece en aza indirildi.


Ayrıca, güzergahta hiç orman alanı olmaması da projede belirleyici oldu.


Planı, Bakanlığa bağlı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü hazırladı.


Sabah Gazetesi 

Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler