Emlak vergisi yapılandırması için son gün bugün!


Emlak vergisi yapılandırması için son gün bugün!

Emlak vergisi, 1319 sayılı Kanun gereğinde Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkuller için ödeniyor. Emlak vergisini konut, iş yeri, arsa ve arazi sahipleri ödüyor.
Vergide mükellef, bina ya da arazinin maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler olarak belirtiliyor. Yılda iki eşit taksit halinde ödenen emlak vergisinde ödemeler yarın itibariyle başlayacak birinci taksit dönemi 31 Mayıs'ta sona erecek. 


Vergi borcunu zamanında ödemeyen vatandaşlara belirli oranlarda vergi zammı uygulanıyor. Ödemenin üst üste hiç yapılmaması durumunda ise mükellef yüklü vergi borcu ve cezası ile karşılaşabiliyor.


Fakat, geçen sene mayıs ayında çıkartılan 7143 sayılı torba kanunla, vergi ve prim borçlarına yapılandırma olanağı getirildi. Böylece emlak vergisi borcu olan vatandaşlar vergi affı kapsamında, borçlarını ilgili kuruma müracaat ederek yapılandırma fırsatı yakaladı. 


Kanun uyarınca borçlarını yapılandırdığı halde yükümlülüklerini yerine getiremeyenlere tanınan fırsattan faydalanmak için bugün son gün. İlk iki taksiti bugün mesai saatine kadar ödemeyen vatandaşlar, yapılandırma haklarını kaybedecek.


Yazılı başvuruya gerek yok


Yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödeme yükümlülüğünü yerine getiremeyen vatandaşların yeniden başvuru yapmalarına gerek yok. Ödenmemiş tutarları doğrudan ödedikleri takdirde, yapılandırma hakkından yararlanmaya devam etme hakkına sahip olacak.Emlak vergisi yapılandırması , Emlak vergisi yapılandırmaları 2019 , Emlak vergisi yapılandırması son gün ,