30 / 09 / 2022

Konutta KDV indirimi başladı!

 Konutta KDV indirimi başladı!

KDV oranlarını düşüren Bakanlar Kurulu Kararı bugünkü Resmi Gazete'de yer aldı. büyük metrekareli dairelerin KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indi..


Konutta KDV indirimi geldi. Büyük metrekareli lüks konutların KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düştü.


2016 yılının Eylül ayında başlayan ve geçtiğimiz sene Ekim ayında sonunda sona eren uygulama ile büyük metrekareli konutların tesliminde KDV oranları indirimli olarak tahsil edilmişti.


Söz konusu KDV indirimi bu yıl da başladı. Bugünkü Resmi Gazete'de yer alan karar ile 24/12/2017 tarihli ve 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararın geçici 2. maddesinden sonra gelmek üzere geçici madde eklendi.


Eklenen madde ile büyük metrekareli dairelerin KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e indi. 


Konutta KDV oranları nasıl?


Net alanı 150 metrekareye kadar konut teslimleri ile belediyeler, il özel idareleri, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ve bunların yüzde 51 veya daha fazla hissesine ya da yönetiminde oy hakkına sahip oldukları işletmeler tarafından konut yapılmak üzere projelendirilmiş arsaların (sosyal tesisler için ayrılan bölümler dahil) net alanı 150 metrekarenin altındaki konutlara isabet eden kısmı için; konut yapı kooperatiflerine yapılan inşaat taahhüt işleri için ve kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kuruluşları ve belediyelere yapılan sadece net alanı 150 metrekareye kadar konutlara ilişkin inşaat taahhüt işleri için yüzde 1 KDV alınıyor. 


Buna karşın 150 metrekareden büyük konutların tesliminde ise yüzde 18 KDV alınıyordu. 


Ancak Bakanlar Kurulu Kararı ile bu konutların 31 Ekim 2018 tarihine yapılacak tesliminde yüzde 8 KDV alınacak. Konutta KDV indirimi 31 Ekim 2018 tarihine yapılacak teslimler için geçerli olacak.



Işıl Seren KESKİN/Konuttimes.com