15 / 06 / 2024

Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor!

 Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor!

80’e yakın şirketin yer aldığı faizsiz konut sistemine ilişkin yasal düzenlemede sona gelindi. 100 milyon TL sermaye şartı ile merdiven altı şirketlerin kapanması bekleniyor...


Faizsiz konut ve taşıt edindiren şirketlere yönelik yasal düzenlemenin Meclis'te komisyonlarda görüşülmesinden sonra gözler bu alanda faaliyet gösteren şirketlerde.


Sabah'tan Seda Tabak'ın haberine göre, piyasada farklı büyüklükte 80'e yakın şirket ve 250 bin civarında katılımcı mevcut. Birçok şirketin sermayesi 4 bin lirayı bile geçmiyor.


Düzenleme yasalaştıktan sonra, tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon Türk Lirası olmak zorunda. Bu durumda sektörde sadece 10 firmanın kalabileceği bildiriliyor.


 Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor!

ŞİRKETLER BİRLEŞECEK

Sektörün önde gelen oyuncuları oyuncuları yasal düzenlemenin etkilerini değerlendirdi. Fuzul Ev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, "Düzenlemeden sonra sektörde kalan firma sayısı 10'u bulmaz Arkadaşından duyup gelen, özkaynağı olmayan merdiven altı şubeler birer birer kapanacak" diye konuştu. 


Şirket birleşmelerinin de gündeme geleceğini dile getiren Akbal, farklı alanlardan kurumsal şirketlerin de zaman içinde sisteme dahil olmasını beklediklerini söyledi.


 Faizsiz konutta yeni dönem başlıyor!

DİSİPLİN GELECEK

Türkiye Yapı Tasarruf Finansman Derneği Kurucu Genel Başkanı ve Finansevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, uzun zamandır kendilerinin 'bizi denetleyin' dediğini belirterek, "Bu adımla sektörümüz disiplin altına alınacak. Yeterli sermayesi olan firmalar bu alanda faaliyet gösterecek ve tüketici mağduriyetlerinin önüne geçilecek" şeklinde konuştu. Birikimevim Yönetim Kurulu Başkanı Osman Telli de düzenleme ile kontrolsüz büyümenin önüne geçileceğini söyledi.


SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

Başvuranları dayanışma yoluyla konut sahibi yapan bu sistemde bir nevi "altın günü" yöntemi uygulanıyor. Ev almak için başvuranlar arasında gruplar oluşturuluyor. Vatandaş alacağı konutun  fiyatına ve ödeyeceği taksit miktarına göre bu gruplara katılım gösteriyor.


Her ay kimin konut sahibi olacağı noter huzurunda yapılan çekilişler ile belirleniyor. En yoğun kullanım ev için olsa da otomobil alımı için de hizmet veriliyor.


YASA NE GETİRİYOR?

Yasa ile tasarruf finansman şirketlerinin asgari sermaye tutarı 100 milyon Türk Lirası olarak düzenleniyor. Tasarruf finansman şirketleri sadece konut ya da taşıt ediniminden doğan borçları finanse edebilecek.


Bu şirketler sadece yurt içinde tescil edilmiş konut veya taşıt alımlarını finanse edebilecek. Şirketler, faizsiz esaslara göre faaliyet verecek. Fona toplanan para, ana faaliyet konuları dışında da kullanılamayacak. Müşteriler sözleşmeden sonra 14 gün içerisinde gerekçe göstermeksizin cayabilecek.