2017 Aralık ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?


 2017 Aralık ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?

Kira bedelinde yapılacak bu artışın sınırları Borçlar Kanunu ile belirleniyor. Kanunen konutlarda kiracıya ÜFE oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamıyor. Peki 2017 Aralık ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?
Kira sözleşmesi 2017 Aralık itibariyle yıllık olarak yenilenen kiracılara, yeni kira döneminde uygulanmak üzere kira zammı yapılıyor.


Kira bedelinde yapılacak bu artışın sınırları Borçlar Kanunu ile belirleniyor. Kanunen konutlarda kiracıya ÜFE oranlarından yüksek bir oranda zam yapılamıyor.


Ancak işyeri kiralamalarında sözleşmede yazan hükümlere uymak şartı ile istenilen oranlarda zam yapılabiliyor. Konutlarda kira artış oranı hesaplamalarında ÜFE oranlarından on iki aylık ortalamalar kullanılıyor. 


Buna göre Aralık 2017 döneminde kiracıya yüzde 15,38 zam yapılıyor.


ÜFE oranları Aralık 2017


Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2017 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,02, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 13,91 bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,30 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 15,38 artış gösterdi.


2017 Aralık ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim?

Mevcut kira bedeli 1000 TL olan bir kiracı düşünelim. Sözleşmesi Aralık ayında yenilenecek olan olan kiracının zamlı yeni kira bedeli 1153,8 TL olacak. 


Kiraya fazla zam yapılması halinde kiracılar kira bedelinin tespiti için dava açarak bu zamma itiraz edebiliyor.


Kira bedelinin belirlenmesine ilişkin dava her zaman açılabilir. Bu dava taşınmazın bulunduğu yerin Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açılıyor.Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com

    
2017 Aralık ayında kiracıma ne kadar zam yapabilirim , 2017 Aralık ayında kiralar ne kadar artacak , , kira zammı oranları aralık 2017 ,