İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde ilk tabliye bugün yerleştiriliyor!


İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde ilk tabliye bugün yerleştiriliyor!

Tabliye yerleştirme işlemi mart ayının başında sona erecek. Köprünün ana kablo büklüm işlemi montajı ve askı kelepçelerin montajı bitti.2 bin 682 metrelik İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nde ilk tabliye bugün yerleştiriliyor. Tabliye işlemi martta sona erecek. Köprü dünyanın en büyük asma köprüleri arasında 4'üncü olarak yer alıyor.


Dünyanın en büyük asma köprüleri arasında 4'üncü olan İzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü'nün ilk tabliyesi bugün yerleştirilecek. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Yapİşlet- Devret modeli ile ihale edilen Gebze-Orhangaziİzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları Dahil ) Otoyolu Projesi'nin köprü tabliyelerinin yerleştirilmesinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da hazır bulunacak. Tabliye yerleştirme işlemi mart ayının başında sona erecek. Köprünün ana kablo büklüm işlemi montajı ve askı kelepçelerin montajı bitti. 


87 TABLİYE VAR 

Toplamda 87 adet tabliye Körfez'in incisi olarak tabir edilen köprüye yerleşecek. Bunların 26 tanesi dev tabliye olarak belirtiliyor. Dev tabliyelerin her biri 580 ton ağırlığında, 50 metre uzunluğunda. Kalan 51 tane tabliye ise 290 ton ağırlığında 25 metre boyunda olacak. Proje tamamlandığında şu an 8-10 saat süren İstanbulİzmir yolunun 3.5 saatte ineceği ve karşılığında yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor. 33 kilometrelik dev projede, tüm güzergâhtaki kamulaştırma çalışmalarının yüzde 91'inin tamamlandığı belirtildi. Proje kapsamında yer alan 3 büyük tünel inşaatında da çalışmalar sürüyor. 


6 ŞERİTLİ OLACAK

Toplam 2 bin 682 metre olarak planlanan köprünün orta açıklığı bin 500 metre olacak. Köprü bittiğinde 3 gidiş ve 3 geliş olmak üzere 6 şeritte hizmet verecek. Köprüde ayrıca bir de hizmet şeridi olacak.


Sabahİzmit Körfez Geçişi Asma Köprüsü , İzmit Körfez Geçişi , İzmit Körfez Geçiş köprüsü tabliye , İzmit Körfez Geçişi köprüsü ne zaman açılıyor ,