TOKİ'den uzun vadeli iş yeri edindirme projesi geliyor!


TOKİ'den uzun vadeli iş yeri edindirme projesi geliyor!

MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, inşaat sektörü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kaan, TOKİ ile birlikte "uzun vadeli konut edindirme projesi" gibi "iş yeri edindirme projesi" yaptıklarının bilgisini verdi.Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, inşaat sektörüyle ve hayata geçirilen projelerle ilgili açıklamalarda bulundu. İnşaat sektörünü riskli olarak gördüklerini ifade eden Kaan, inşatta stok sorunu bulunduğunu ve kredi maliyetinin yüksek olduğunu söyledi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, stok devir hızını artıran tedbirlerin yeterli olmadığını açıklayan Kaan, "500 bin liralık bir daireyi 5 yılda ödediğinizi düşünün. Normal bedelinden bir kat daha fazla para ödüyorsunuz. Geleceğinizi bir sömürü aracına ipotek etmiş oluyorsunuz. Burada yapılması gereken İslami modele, yani insani bir modele ve finans sistemine dönüştür" şeklinde konuştu. 


Hem devir hızının hem de talebin azaldığını vurgulayan Kaan, "İlaveten, inşaat sektöründe girdi maliyetlerinin önemli ölçüde kurdan etkilenmesi ve iş gücü maliyetlerinin de yüksek olması, bu kez konut arzında şişme yaratıyor. Belki de lokomotif sektörümüz doyma noktasına gelmektedir. Bu durumun çok daha ayrıntılı bir analize tabi tutulması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.


"işyeri edindirme projesi"


TOKİ  ile birlikte "uzun vadeli konut edindirme projesi" gibi "iş yeri edindirme projesi" yaptıklarını müjdeleyen Kaan, "10 yıl vadeli olsun, yatırım yapılacak bölgede rant da oluşmasın. AK Parti döneminde 16 yılda kapasite kullanım oranı ciddi anlamda arttı. Küçük sanayi sitelerinde yeriniz dar. KOBİ'lerin iş yeri genelde 100 metrekare. Sıkışmış durumdasınız. Onun için arsa, bina dendiğinde sermaye oraya yatırılıyor ve işletme sermayesi bulunamıyor. Bu proje ile KOBİ altyapısı olan 500 metrekare bir iş yerine gelsin kira öder gibi iş yerinin bedelini ödesin. 10 yıl sonra ev sahibi olduğu gibi iş yeri sahibi olsun. Hem faize bulaşmaz, ürünü uygun fiyata üreterek, ihracat yapma imkanı olur. Biz teşvikler kısmında yönlendirmeyi bu şekilde yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


Çok ortaklı yatırım şirketlerini büyük şirket haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Kaan, Girişim Sermayesi Fonu, Tarımsal Yatırım Fonu, Kooperatif Finans Sistemi ve Gayrimenkul Yatırım Fonu gibi birçok faizsiz modelle yatırıma yönlendirmelerinin bulunduğunu açıkladı.Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016TOKİ iş yeri 2018 , TOKİ iş yeri edindirme projesi , gayrimenkul yatırım fonu ,