03 / 03 / 2024

Dar gelirliler düşük taksitlerle ev sahibi oldu!

Dar gelirliler düşük taksitlerle ev sahibi oldu!

Dar gelirlilerin uygun taksitler ve uzun vadeli ödeme kolaylıklarıyla ev sahibi olabilmesi için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iş birliğiyle hayata geçirilen "Sosyal Konut Projesi" ile binlerce vatandaş, evlerine kavuştu.


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının, dar gelirli vatandaşların uzun vadeli, düşük taksitlerle konut sahibi olabilmesi için başlattığı ve 29 bin 271 evin yapıldığı "Sosyal Konut Projesi" için sağladığı kaynak, 70 milyon liraya ulaştı.


AA muhabirinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerinden derlediği bilgiye göre, dar gelirlilerin uygun taksitler ve uzun vadeli ödeme kolaylıklarıyla ev sahibi olabilmesi için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) iş birliğiyle hayata geçirilen "Sosyal Konut Projesi" ile binlerce vatandaş, evlerine kavuştu.


Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu kaynaklarıyla yürütülen proje kapsamında, yoksul vatandaşların barınma ihtiyacını karşılayabilmek için haziran sonu itibarıyla 70 milyon liralık kaynak tahsisi yaptı. 


Sosyal güvenceden yoksun, yoksul vatandaşlara yönelik geri ödemeli planlanan proje kapsamında, halihazırda Türkiye genelinde 29 bin 271 konutun teslimi tamamlandı. 2023'e kadar ise 100 bin sosyal konutun yapılması hedefleniyor.


- Şehit aileleri ve engellilere öncelik tanınıyor

Sosyal Konut Projesi'nden yararlanarak ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşların, il veya ilçelerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurması gerekiyor.


Projede, şehit aileleri, gaziler, harp ve vazife malulleri ile engelli ve emeklilere çeşitli öncelikler tanınıyor. Eşi vefat eden çocuklu kadınlar için de başvuruda yaş şartına bakılmaması gibi kolaylıklar sağlanıyor.


- Yıkık evlerin onarımına 34 milyon liralık kaynak 

Sosyal Konut Projesi'nin yanı sıra evi oturulamayacak durumda ve bakımsız olan vatandaşlar için "ev yapım-onarım desteği" sağlayan Bakanlık, ailelere ayni ve nakdi yardımda bulunuyor.


Haziran sonu itibarıyla evleri oturulamayacak kadar eski, bakımsız ve sağlıksız durumda olan 11 bin 303 yoksul haneye, barınma yardımı gerçekleştirildi. Bu ailelere, evlerinin bakım onarımı, eşyası ve kirası için 34 milyon 700 bin liralık yardım yapıldı.


Ayrıca yoksul hanelere giyim, kira yardımları kapsamında, 2 milyon 146 bin 374 ihtiyaç sahibine ulaşıldı. Bu durumdaki vatandaşlara yapılan destek ödemesi, 216 milyon 838 bin 182 lira oldu.


Aşevleri, afet, terör zararı, prim borcu yardımları, yabancı uyruklulara yapılan destekler gibi unsurları kapsayan "özel amaçlı yardım"ların miktarı ise 104 milyon 10 bin liraya ulaştı.


AA
Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016