13 / 07 / 2024

TOKİ'den ev sahibi olmanın şartları!

TOKİ'den ev sahibi olmanın şartları!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) çalışmalarını hızla sürdürüyor. Milyonlarca emekli vatandaş en uygun taksitlerle ve en uzun vadelerle ev sahibi olacak. Peki şartları neler? işte detaylar...


Seçimlerden önce Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun verdiği emekliye ucuz konut sözü yerine geliyor. Bunun için Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) çalışmalarını hızla sürdürüyor. Milyonlarca emekli vatandaş en uygun taksitlerle ve en uzun vadelerle ev sahibi olacak. Başvurular için vatandaşların emekli olmaları yeterli olacak. Bunun için herhangi bir derneğe üye olmak da gerekmiyor. Ucuz ev için ne gerektiği 12 soruda toplandı. Okuyun siz de konut almak için başvurun. HANGİ İLDE KONUT ALABİLİRİM? 

TOKİ'nin web sayfasındaki Emeklilere Özel bölümünden, tüm illerdeki konut satışları hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. HER İLDE BAŞVURU OLUR MU ?

Ucuz konutlar için ikamet ettiğiniz ya da nüfusa kayıtlı olduğunuz illerde başvuru yapabilirsiniz.DERNEĞE ÜYE OLMAK ŞART MI? 

Başvuru için emekli derneklerine üyelik mecburiyeti bulunmamaktadır. ADIMA KAYITLI KONUT VARSA NE YAPMALIYIM? 

Başvuru sahibinin, kendisine, eşine ve velayeti altındaki çocuklarına (18 yaşının altındaki çocuklar) ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli herhangi bir bağımsız bölümün veya müstakil bir konutunun olmaması gerekmektedir. Konutun eş ve velayet altındaki çocuklar dışında kalan 3. kişilerle hisseli olması halinde, eşlerden yalnızca biri başvuru yapabilir. EVİM YOK AMA PARAM VAR BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM ? 

Başvuru sahibinin, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarının aylık net gelirinin 3.200 TL'yi geçmemesi şartı var. Para veya başka malınızın olması engel değil. VEFAT EDEN EMEKLİLERİN DUL VEYA YETİMLERİ BAŞVURABİLİR Mİ ? 

Emeklilerin bizzat kendilerinin başvuruda bulunması gerekmektedir.GEREKLİ BELGELER NELER? 

Emeklilerin Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan alınmış kimlik belgesini veya emekli olduğunu gösteren belgeyi ibraz etmesi yeterlidir. EMEKLİLER İÇİN İKAMET ZORUNLULUĞU VAR MI? 

Sözleşme imzalanan konut için borç bitene kadar, alıcının veya ailesi için ikamet koşulu aranmakta olup, alıcının kendisinin, eşinin veya çocuklarının söz konusu konutta ikamet etmezlerse sözleşmeleri feshedilmektedir. (Konutlar kiraya verilemez.) SADECE EMEKLİLERE YÖNELİK GELİŞTİRİLEN PROJELERDE HANGİ KONUT TİPLERİ MEVCUTTUR? 

Emeklilere yönelik geliştirilen projelerde, alt gelir grubu 2+1 konutlar yer almaktadır. Bu projelerde yer alacak konutların tipleri ise projeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Zaten, başvurular öncesi ilan edilen başvuru duyurularında bu bilgiler detaylı olarak belirtilmektedir.EMEKLİ EŞLERİN HER İKİSİ DE KONUT ALABİLİR Mİ ?

Hane halkı adına sadece bir başvuru yapılabilmektedir. Yani emekli eşlerden sadece biri başvuruda bulunabilir.BAŞVURU NEREYE VE NE ZAMAN YAPILABİLİR?

Tüm satışlarda başvurular sadece ilgili Halk Bankası veya Ziraat Bankası şubelerine, satış duyurularında ilan edilen süreler içerisinde yapılacak.BES İLE EMEKLİ OLAN VATANDAŞLAR BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

Hayır, yapamaz. TOKİ'nin emekliler için satışa sunacağı konutlara başvuru yapabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan emekli olma şartı aranmaktadır.


TakvimÖnerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016