01 / 03 / 2024

Konutta balon var mı, yok mu?

 Konutta balon var mı, yok mu?

Başkan Turan, bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdıklarını belirterek, "64 bin konut inşa ettik. Daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz.


Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan'dan "Konutta balon var mı, yok mu?" söylentilerine "Bir şey patlayacaksa eğer, bizde balon yok talep patlaması var" diye cevap verdi.


Konut sektöründe gündemden düşmeyen balon tartışmasına Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan'dan esprili bir yanıt geldi. "Konutta balon var mı, yok mu?" söylentilerine "Bir şey patlayacaksa eğer, bizde balon yok talep patlaması var" diye cevap veren Turan, Türkiye'nin her ilinde projelerin artan talep doğrultusunda hızla yürütüldüğüne dikkati çekti. Sosyal konut ürettikleri için alt gelirli grubundaki vatandaşların kira öder gibi hatta daha düşük bir bedelle konut sahibi olabildiğini vurgulayan Turan, şöyle konuştu: "Konut talebinde bir azalma yok tam tersine Türkiye'nin her yerinde 5-10 katı taleple karşılaşıyoruz. Bir yerde 300 konut yapıyorsak 3 bin talep geliyor. Sektörle ilgili diğer sevindirici haber, konut satışlarıyla ilgili. Eylül ayı satış rakamlarında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 artış var. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü gösteren bir hadise. Yakın dönemde özellikle Körfez ülkelerinden gelen yabancılar başta olmak üzere konut satışında da ben yoğun bir talep bekliyorum. Bundan payını alacak vilayetlerden biri de Bursa'dır. Bursa'da da konut fiyatları bana göre bundan dolayı da biraz yukarı çıkacaktır."



DAR GELİRLİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Konut kredi faizlerinin, aylık bazda yüzde 0.90'ın altına indiğini hatırlatan Turan, uzun vadede konut faizlerinin 0,85'in altında olması gerektiğini söyledi. Turan, "Faizler yıllık yüzde 10 bandının altında olursa dar gelirlinin de konut sahibi olması kolaylaşır. Biz de bu konuda çok çalışıyoruz" dedi.


13 YILIN REKORUNU KIRDIK

Başkan Turan, bu yıl toplu konutta 13 yılın rekorunu kırdıklarını belirterek, "64 bin konut inşa ettik. Daha vasıflı ve nitelikli konutlar inşa ediyoruz. Önümüzdeki yıl da 70 bin konut hedefimiz var. Bu hedef daha çok hiç konut sahibi olmayanlara yönelik" dedi.


Sabah / Seda Tabak 




Önerilen Bağlantılar : TOKİ indirim 2016