01 / 03 / 2024

Konutta balon riski artıyor!

 Konutta balon riski artıyor!

Bu yılın ilk üç aylık döneminde yapı ruhsatı verilen daire sayısında bir önceki yıla göre yüzde 71,5'lik artış yaşandı. Konut satışında ise yüzde 7,8"lik gerileme görüldü.Türkiye'de satışların düşmesine rağmen konut fiyatlarının yükselmesi balon riskini artırıyor. Bu yılın ilk üç aylık döneminde yapı ruhsatı verilen daire sayısında bir önceki yıla göre yüzde 71,5'lik artış yaşandı. 

Konut satışında ise yüzde 7,8"lik gerileme görüldü. Yapı ruhsatında patlama yaşandığını fakat satışlarda gerileme olduğunu vurgulayan Türkiye Müteahhitler Birliği. balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin alınması gerektiğini söyledi. Türkiye Müteahhitler Birliğinin (TMB) 'İnşaat Sektörü Analiz Raporu 'nda, konut sektöründe balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilmesinde ve gerekli önlemlerin ilgili tüm taraflarca alınmasında yarar görüldüğü belirtildi. Analize göre yapı ruhsatlarında patlama. satışlarda ise gerileme yaşanıyor. 

2014'iin ilk üç aylık döneminde yapı ruhsatı verilen daire sayısındaki artış bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71,5 gibi çok yüksek bir orana ulaştı. Sektördeki gelişmelerin yanı sıra küresel ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerin de yer aldığı raporda, konut aramdaki hızlı artışa karşın konut satışlarının yılın 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,8 gerilemesinin kaygı verdiği belirtildi. Konut fiyatlarına ilişkin tespitlerin de bulunduğu raporda, Türkiye'nin uluslararası anlamda konut fiyatlarının en çok yükseldiği ülkeler arasında 5'inci sıradan 4'iincü sıraya çıktığı belirtildi. Raporda, konut sektöründe balon tartışmaları ile ilgili, "Mevcut konut stokunda 2013 yılında üretilmiş ve satılamadığı için 2014'e devredilmiş dairelerin de bulunduğu belirtilirken, tüketici güven endeksindeki gerileme ve talebi baskılayan siyasi, ekonomik faktörler dikkate alındığında balon tehlikesinin dikkatle değerlendirilip gerekli önlemlerin ilgili tiim taraflarca alınması uyarısında bulunuldu. TUİK verileri kullanılarak hazırlanan analize göre, Türkiye konut fiyatları birinci çeyrek yıllık bazda yüzde 13,8, bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 5,7 artış gösterdi. Satışların yüzde 8'e yakın düşmesine karşın fiyatların hâlâ artıyor olması, tüketicilerde şaşkınlığa sebep oluyor. TUİK verilerine göre bu yıl banka kredisiyle alınan konut satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26,8 oranında azalarak 32 bin 29 olarak gerçekleşti. Ticari Hayat