Konutların yüzde 42'si sigortalı!

Konutların yüzde 42'si sigortalı!

DASK tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısı ülke çapında 6.5 milyona ulaştı.


Marmara Depremi'nin ardından kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında, zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısı ülke çapında 6.5 milyona ulaştı. Batıdan doğuya doğru birinci dereceden başlayıp dördüncü dereceye kadar deprem kuşağı üzerinde yer alan Antalya'da, zorunlu deprem sigortası yaptıran konut sayısı ise 259 bin 682 oldu. 


Toplam konut sayısının 610 bin 140 olduğu kentte, sigortalı konut sayısı yüzde 42.60 olarak gerçekleşti. Akdeniz Bölgesinde deprem sigortası yaptıran konut sayısı açısından Antalya ilk sırada yer aldı. Bölgede Adana, Mersin. Hatay, Kahramanmaraş, Isparta, Osmaniye ve Burdur'da sigortalı konut oranı yüzde 23-32 seviyelerinde değişkenlik gösterdi.inşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi Başkanı Cem Oğuz, Türkiye genelinde deprem sigortası yaptıran konul oranının yüzde 100'e ulaşması gerektiğinin altını çizerken, zorunlu deprem sigortalarının kapsamlı konut incelemesi yapılmadan masa başında yapıldığını iddia etti. 


Veriler sağlıklı değil Sağlıklı veriler alınmadan tapu kayıtlarındaki bedeller ya da belediyelerce belirlenen rayiç bedeller üzerinden sigortaların yapıldığını dile getiren Cem Oğuz. "Kişinin 500 bin liralık dairesi var ama bu tapu kayıtları veya belediye kayıtlarında 100-150 bin lira olarak görünebiliyor. Sigorta da bu bedel üzerinden yapılıyor. Yani yerinde inceleme yapılmadan. konutun durumuna bakılmadan sigorta yapılabiliyor. Olası bir deprem durumunda, konutun yıkılması halinde ödenecek para da 100-150 bin lira olacaktır. Bu nedenle sigortalar gerçek değerler üzerinden yapılmalı" dedi. 


Antalya'da son dönemde büyük depremlerin meydana geldiğini belirten Cem Oğuz, 8 Aralık 2013 tarihinde Antalya Körfezi'nde 5 büyüklüğünde, 28 Aralık 2013 tarihinde ise Antalya Körfezi açıklarında 6 büyüklüğünde depremler olduğunu hatırlattı. 


Bunların dışında büyüklükleri 4 ve daha düşük birçok depremin meydana geldiğini ifade eden Cem Oğuz, "Antalya'daki binaların depreme karşı dayanıklılığının mutlaka tespit edilmesi lazım. Antalya özel bir kent. dünyanın gözü burada, çeşitli ülkelerin vatandaşları geliyor. Antalya diğer illerden farklı olmalı. Bu kent için bir deprem master planı mutlaka hazırlanmalı" diye konuştu. 


Ticari Hayat