29 / 01 / 2023

Tuzla Viaport Marina Mayıs'ta açılacak!

 Tuzla Viaport Marina Mayıs'ta açılacak!

TUZLA’daki marina projesinde geri sayım başladı. Via Properties tarafından denizin üzerinde geliştirilen proje 750 yat kapasiteli olacak. 600 milyon lirayı aşan yatırımla inşa edilen Viaport Marin Mayıs 2015’te açılacak.TUZLA’daki marina projesinde geri sayım başladı. Via Properties tarafından denizin üzerinde geliştirilen proje 750 yat kapasiteli olacak. 600 milyon lirayı aşan yatırımla inşa edilen Viaport Marin’de eğlence parkı, dev akvaryum, otel, alışveriş merkezi ve hayvanat bahçesi de yer alacak. Kaba inşaatın yüzde 95’i biten projenin mayıs ayında tamamlanması planlanıyor. Havarayla ulaşım sağlanacak marina gökyüzünden bakıldığında çupra balığına benzeyecek. İnşasında yaklaşık 1700 kişinin çalıştığı Viaport Marin’in proje detaylarını Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar Hürriyet'e anlattı. 


HAYVANAT BAHÇESİ KURUYOR 


2014’ün başında başladıkları projede hızlı bir inşaat süreci yaşadıklarını söyleyen Bayraktar, marina projesinde perakende ve eğlenceyi birleştirdiklerine dikkat çekti. Tuzla ve İstanbul’a simge bir proje yapma hedefiyle yola çıktıklarını belirten Bayraktar, “Alışılan marina projesinden çok daha farklı bir konsept kurduk. Marina sadece teknesi olanlara değil herkese hitap edecek. İnsanlar denizle iç içe bir alanda  gezip eğlenecek. Yeme içme ağırlıklı mağazalar kurguladık. Eğlence parkı için roller coster (tren) kurduk.  Hayvanat bahçesi için de dünyanın en vahşi hayvanlarını getirmeyi planlıyoruz. 100 metre tüneli olan büyük bir akvaryum da yapıyoruz” dedi. Deniz üstünde yer alan ve 215 odalı olması planlanan 5 yıldızlı oteli 2016 yaz sezonunda açacaklarını belirten Bayraktar, ticari birimlerin yüzde 80’ini kiraladıklarını söyledi. 


3 bin kişi çalışacak


Projenin yaratacağı istihdama dikkat çeken Bayraktar, Tuzla Belediyesi’nin marinada çalışacak personel için eğitimlere başladığını belirtti. Tuzla’da yaşayan 3 bin kişiye direk istihdam sağlanacağını söyleyen Bayraktar, yılda 20 milyon ziyaretçi beklediklerini ifade etti. Bayraktar, projede 200 balıkçı barınağını yeniden yapacaklarına da söyledi. Deniz üstünde göz yormayan, tek katlı yapılar inşa ettiklerini belirten Bayraktar, “Çatıları kırmızı olarak planlanmıştı. Sonrasında değiştirdik ve denizle bütünlük olsun diye kiremitleri yurtdışında mavi tonlarına boyattık” dedi. Viaport Marin’de çocuklar ve gençler için özel programlar planladıklarını belirten Bayraktar, “Büyük bir denizaltıyı getirip burada sergileyeceğiz. Hem bu alanda hem de akvaryumda çocuklara özel eğitim programları da planlıyoruz” dedi. Viaport Marin ile Tuzla ve çevre ilçelerin değer kazandığını belirten Bayraktar, marina ile emlak değerlerinin yüzde 70-200 artış gösterdiğini ve artışın süreceğini dile getirdi.


Yurtdışında büyüyecek


VİALAND ve Viaport Kurtköy ve Venezia gibi projeleri bulunan Via Properties, global bir marka olmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl ABD’de bir AVM satın aldıklarını belirten Coşkun Bayraktar, ABD ve Körfez ülkelerinde perakende yatırımlarına devam etmeyi planladıklarını söyledi. İstanbul’daki 4 projelerinde 330 bin metrekare kiralanabilir alana ulaşacaklarını söyleyen Bayraktar, 3 yıl içinde 500 bin metrekareyi aşmayı planladıklarını ifade etti. Venedik konseptli ile İstanbul Gaziosmanpaşa’da inşa edilen Venezi projesini mayıs ayında tamamlayacaklarını belirten Bayraktar, outlet AVM Viaport’a uluslararası markaların dahil olacağı yeni bir etap daha ekleyeceklerini kaydetti.


Tuzla Belediyesi tarafından ihale edilen marina projesini 120 milyon 750 bin TL’ye Bayraktar Kardeşler İnşaat (Via Properties) kazanmıştı. Marinada yap-işlet- devret modeli uygulanacak ve şirket 30 yıl işletme hakkına sahip olacak.


Ulaşım havarayla


D-100 Karayolu ile sahil arasında yaklaşık 5 kilometrelik hattı kapsayan Tuzla Havaray Projesi’nin ihalesi 2 Şubat’ta yapıldı. Yaklaşık maliyeti 661 bin 55 lira olarak açıklanan projeye 11 başvuru yapıldı. Komisyon önümüzdeki günlerde yapacağı detaylı incelemenin ardından ihalenin kime verileceğini açıklayacak. Trafiği rahatlatması hedefleyen havaray projesinin bir ayağı Viaport Marin projesinde olacak.  D-100 Karayolu İçmeler mevkisi, metro ve Marmaray’ın kesiştiği nokta olacak Hatboyu Caddesi’nde Tuzla Belediyesi önünden başlayacak güzergah sırasıyla; Tersaneler, Rauf Orbay Caddesi, Kafkale Spor Kompleksi’nin ardından Vatan Caddesi’ne, oradan da Piyade Okulu Lojmanları’ndan Şehitler Caddesi’ne uzanarak sahile ulaşmış olacak. Havaray hattının Tuzla’ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro ve Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak.


Dolgu değil kazıklar taşıyor


Denİz üstüne inşa ettikleri projede farklı bir dolgu sistemi kullandıklarını belirten Coşkun Bayraktar, “Türkiye’de dolgu alanı üstü park ya da yol olurdu, biz bina yapıyoruz. Ama burada yapıları dolgular değil kazıklar taşıyacak” dedi.


600 bin metrekare İnşaat alanı büyüklüğü


600 milyon lira Yatırım değeri


750 Yat kapasitesi


1700 Şantiyede çalışan sayısı


3000 Sağlanacak doğrudan istihdam


20 milyon Yıllık beklenen ziyaretçiGülistan Alagöz / HürriyetÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri