Türkiye’de yabancılara konut satışı yüzde 57 arttı!


 Türkiye’de yabancılara konut satışı yüzde 57 arttı!

Konut satışındaki azalışa karşın aynı dönemde yabancılara konut satışında görülen artış dikkati çekti. Bu yılın ocak-temmuz döneminde yabancılara 9 bin 980 konut satışı gerçekleştirilirken, geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 57 oldu.Türkiye'de toplam konut satışı yılın yedi ayında yüzde 10 azalırken, yabancılara konut satışı aynı dönemde yüzde 57 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayı konut satışları verilerinden derlenen bilgiye göre, Türkiye’de toplam konut satışı bu yılın ocak-temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 10 geriledi ve 675 bin 621’den 609 bin 877’ye indi. Bu yılın temmuz ayında da toplam konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20 azaldı ve 106 bin 636’dan 85 bin 101’e düştü.


10 BİN KONUT


Konut satışındaki azalışa karşın aynı dönemde yabancılara konut satışında görülen artış dikkati çekti. Bu yılın ocak-temmuz döneminde yabancılara 9 bin 980 konut satışı gerçekleştirilirken, geçen yılın aynı dönemine göre artış yüzde 57 oldu. Bu yılın temmuz ayında yabancılara konut satışı ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 32 arttı ve 6 bin 348’den 9 bin 980’e yükseldi.


ANTALYA LİDER


Yabancılara en fazla konut satışı gerçekleştiren ilk 10 il incelendiğinde,  Antalya 3 bin 693’le ilk sıradaki yerini korurken, bu ili 2 bin 933’le  İstanbul  ve 660’la Aydın izledi. Geçen yılın ocak-temmuz dönemine göre  İzmir  ve Muğla’da yabancılara konut satışı sırasıyla yüze 3 ve yüzde 2 azaldı. Bu yılın 7 aylık diliminde geçen yılın aynı dönemine göre yabancılara yapılan konut satışında en fazla artış yüzde 424 ile Trabzon’da gerçekleşti. Geçen yılın ocak-temmuz döneminde Trabzon’da yabancılara 17 konut satışı gerçekleştirilirken, bu yılın aynı döneminde konut satışı 89’a yükseldi. Bu ili yüzde 223 artışla Bursa takip etti. Bursa’da bu yılın yedi ayında 491 ve geçen yılın aynı döneminde 152 konut satışı yapıldı.Satışlar gelecek yıl da artacak


İNŞAAT sektörü temsilcileri yabancılara gayrimenkul satışının yılın son çeyreğinde ve 2015’te artacağını öngörüyor. Yurtiçi ve yurtdışı  Emlak  fuarlarında hem Türkiye’yi hem de projelerini tanıtan inşaat şirketleri, Ortadoğu’da satış temsilcilikleri de açıyor. Bugüne kadar yerli  konut alıcına hitap eden projeleri yabancı müşterilere sunan firmalar artık yabancıların istek ve taleplerine göre üretim yapıyor. Yurtdışından davet ettikleri yatırımcılara projeleri yerinde gezdiren gayrimenkul şirketleri iç pazardaki durgunluğu yabancı satışı ile telafi ediyor.
HürriyetYabancıya Konut Satışı , yabancıya konut satışında nelere dikkat edilir , yabancıya konut satışında nelere dikkat edilmeli , tamer özyurt açıklamaları ,