Konut en çok kazandıran 3'üncü yatırım aracı oldu


Konut en çok kazandıran 3'üncü yatırım aracı oldu

Türkiye gayrimenkul sektörünün en hareketli bölgeleri arasında başı çeken Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'ndeki konut fiyatları ortalama olarak yüzde 17 artış gösterdi. 2 yıllık fiyat artışı ise yüzde 37'yi buldu.Türkiye'de zaman zaman "Balon var" söylentilerine de neden olan konut fiyatlarındaki artış, yükselen dolar kuruna yenildi. Son birkaç yılın en gözde yatırım aracı gayrimenkul, yüzde 17'lik artışa rağmen tahtını dolara bıraktı .


Türkiye gayrimenkul sektörünün en hareketli bölgeleri arasında başı çeken Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul,  İzmir  ve Kocaeli'ndeki konut fiyatları ortalama olarak yüzde 17 artış gösterdi. 2 yıllık fiyat artışı ise yüzde 37'yi buldu. 


Gelişmekte olan ülkelere odaklanan gayrimenkul bilgi şirketi REIDIN tarafından yayımlanan Türkiye Konut Piyasası Genel Bakış raporuna göre geçen yıla göre gayrimenkul fiyatlarının en fazla arttığı il yüzde 21 ile  Adana  oldu. Adana'yı yüzde 20 artış ile İstanbul, yüzde 15'lik artış ile Antalya izledi. Yüzde 14'lik getiriye sahip Kocaeli'nin ise  Ankara  ve İzmir gibi hareketli gayrimenkul pazarlarını geride bırakması dikkat çekti. Adana'daki bu artış ise ildeki konut fiyatının geri dönüşünü 1 yılda 1.4 yıl geri çekti. 


İSTANBUL'UN GERİ DÖNÜŞÜ 17.8 YILA DÜŞTÜ

Rapora göre Türkiye'nin gayrimenkul alanında öne çıkan 7 ilinin hiçbirinde konut yatırımlarının geri dönüşü 17 yılın altına düşmedi. Geri dönüş İstanbul'da 17.8, Ankara'da 18.9 olurken İzmir'de 19 yılı buldu. Sadece İstanbul'a bakıldığında meydana gelen fiyat artışları nedeniyle bu ildeki gayrimenkul yatırımının geri dönüş oranı iki puan düşüş gösterdi. Geçen yıl İstanbul'un amortisman süresi 18 yıl seviyesinde bulunuyordu. Geçen yıl 17 yıl olan amortisman süresini bu yılki araştırmada 17.1 yıla çıkartan Antalya ise geri dönüş bakımından en kârlı il ünvanmı korumayı başardı. 


Konut en çok kazandıran 3'üncü yatırım aracı oldu

Yatırım araçlarının getiri oranlarına yer bulabildi. Geçen yılki araştırmada konut bakıldığında geçen yıla göre dolardaki fiyatları yüzde 17'lik getiri ile en fazla getiri oranı yüzde 28 ile başı çekti. Konut kazanç sağlayan yatırım aracı durumunda fiyatlarındaki artış, yüzde 18'lik yıllık getiriye bulunuyordu. Dolarda bir yıllık sürede sahip altının ardından üçüncü sırada kendisine meydana gelen artış konutu geride bıraktı. 


KİRA FİYATLARI YÜZDE 14 ARTTI

Araştırmaya konu olan 7 şehirdeki kira fiyatları ise son ^ 1 yıl içerisinde yüzde 14, 2 yıllık süreçte ise yüzde 31 artış gösterdi. Konut fiyatlarının kiradan hızlı yükselmesi dikkat çektiHabertürkkonut yatırım aracı mıdır , konut yatırımları kazandırır mı , 2015 konut yatırımları , konut yatırımı nasıl yapılır ,