Konut devlet desteği yüzde 25 oldu!

 Konut devlet desteği yüzde 25 oldu!

Torba Yasa, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.Kanuna göre konut alımındaki yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarıldı..


 

Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.


Anadolu Ajansı'nın haberine göre Torba Yasa olarakta bilinen kanuna göre konut alımındaki yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarıldı.


Konut devlet desteği yüzde 25 oldu


Kendisine ait bir konutu olmayanlar, ilk ve tek konut satın almaları halinde desteklenecek. Konut hesabı sisteminin daha etkin hale getirilmesi için, konut alımındaki yüzde 20 olan devlet katkısı yüzde 25'e çıkarılacak.


Devlet katkısı ödemesi, azami 20 bin lirayı geçemeyecek. Bu tutarı 3 katına kadar artırmaya Bakanlar Kurulu yetkili olacak.


Devlet katkısı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanacak ve hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığıyla ödenecek. 


Bakanlık, devlet katkısının haksız yapıldığının tespit edilmesi durumunda, faiziyle bir ay içinde ödenmesi gerektiğini bankaya bildirecek. Vergi dairesi ödeme yapılmaması durumunda bu ödemeyi bankadan tahsil edecek.


Konut kapıcılığı iş yerlerinde çalıştırılan sigortalılarla ilgili işverenlere getirilen bildirge ve belge verme yükümlülükleri azaltılacak.