13 / 07 / 2024

Konut alırken bunlara dikkat!

Konut alırken bunlara dikkat!

Hürriyet Emlak Satış Direktörü Bozay, konut satın alırken dikkat edilmesi gerekenler, 2018’in en çok kazandıran illeri ve alıcısına en çok kazandıran konutların ortak özellikleri gibi konularla ilgili bir açıklama yaptı.2018'de emlak sektöründe genel bir durağanlık yaşansa da Türkiye genelinde konut fiyatlarındaki artış ortalama yüzde 10’u buldu. Bununla beraber Amasya, Aydın, Edirne, Nevşehir ve Muğla gibi bazı şehirlerde yüzde 20’nin üzerinde fiyat artışı gerçekleşti. 2018’de en çok kazandıran ilçeler ise, İzmir-Menderes (yüzde 40), Bursa-İznik (yüzde 37) ve Antalya-Aksu (yüzde 32) oldu.


Peki bu dönemde konut alınır mı, konut yatırımı cazip mi? Konut satın alırken nelere dikkat edilmeli?


Hürriyet Emlak Satış Direktörü Çağrı Bozay, "Kısa dönemli yüksek faiz oranları veya döviz yatırımları daha çekici gibi görünse de, konut yatırımı uzun vadede daha çok kazandırmaya devam ediyor. Özellikle sıfır konut projelerindeki yüzde 40’lara varan indirimler yatırım için cazip alternatifler sunuyor. Uzun dönemli düşünüldüğünde diğer yatırım araçlarına kıyasla emlak yatırımı ortalama 3 kata kadar daha fazla kazandırabilir" şeklinde konuştu.


Konut alırken bunlara dikkat!

Konut satın alırken bunlara dikkat edin


1-Konut satın alanların en çok dikkat etmesi gereken unsurların başında konum ve bina yaşı gibi özellikler geliyor,


2-Kısa sürede değer kazanacak konutların ortak özelliği gelişmekte olan bir bölge içerisinde yer almaları,


3-Satılık konut, merkezi ve işlek bir noktada olduğunda fiyatı daha da yükseliyor,


4-Uzun vadeli düşünüldüğünde merkezi noktadan bir ev alanlar zamanla kazançlarını daha da çok artırıyor,


5-Sapa ya da köhne yerlerdeki dairelere göre işlek konutlara olan talep her zaman daha fazla,


Kentsel dönüşüm bölgelerindeki yoğun konut stoğundan dolayı bu bölgelerde alıcılar için cazip fiyatlı konutlar bulunuyor,


6-Maddi problemlerin ortaya çıkmaması adına bütçeye uygun seçenekler değerlendirilmeli,


Satın alınacak konut deprem yönetmeliğine uygun olmalı,


7-Konut satın alacakların emlak endekslerini takip etmeleri en uygun fiyatlardan yararlanmaları için büyük önem taşıyor.


İstanbul’da nereden konut alalım?


1-İstanbul’da Sancaktepe, Esenyurt, Çekmeköy, Beylikdüzü, Kartal, Pendik, Tuzla gibi ilçelerde ve Kadıköy’ün birçok mahallesinde uygun fiyatla konut satın almak mümkün.


2-Son yıllarda konut projesi sayısının hızla arttığı Eyüp, Mecidiyeköy-Alibeyköy-Mahmutbey metro hattı, Eyüp-Bayrampaşa tramvay hattı, Eminönü-Eyüp-Alibeyköy (Haliç çevresi) tramvay hattı,


İncirli-Edirnekapı-Gayrettepe metro hattı, Gayrettepe-Kemerburgaz 3.Havalimanı Raylı Sistemi, Vezneciler-Sultançiftliği-Arnavutköy metro hattı ve Eminönü-Fatih-Eyüp-Bayrampaşa metro hattı prim yapmaya devam ediyor.


İstanbul dışında nereden ev alınmalı?


1-İstanbul dışındaki illere göz attığımızda, özellikle İzmir’in yüksek oranda prim yaptığını görüyoruz. Hürriyet Emlak endeks verileri 2018’de en çok kazandıran ilçelerin başında, yüzde 40’la İzmir-Menderes, yüzde 37’yle Bursa-İznik ve yüzde 32’yle Antalya-Aksu geldiğini gösteriyor.


Bu üç ilçeyi İzmir’de yüzde 28’le Foça ve yüzde 27 artışla Güzelbahçe izliyor.


2-Antalya’da ise Aksu’nun ardından en çok prim yapan ilçelerin başında yüzde 25 artışla Alanya geliyor.


3-Ankara’da ise en çok prim yapan ilçe yüzde 21’le Polatlı, ikinci sırada yüzde 17 prim oranıyla Akyurt, üçüncü sırada ise yüzde 10 prim oranıyla Keçiören var.
Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı