24 / 04 / 2024

Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

 Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Hafele Türkiye, Türkiye'de evini değiştirmek isteyenlerin tercihleri hakkında araştırma yaptı. Çıkan sonuçlara göre; katılımcıların yüzde 37'si yeni konut almak istiyor.


Koronavirüs salgınında yapılan araştırmada evini yenilemek isteyen vatandaşların tercihleri incelendi. Cumhuriyet'te yer alan habere göre; Hafele Türkiye tarafından yapılan araştırmada  gelecek iki yılda evini yenilemek isteyenlerin yüzde 37’si yeni bir konut almayı planlarken yüzde 49’u ise geniş çaplı bir tadilatı yeterli görüyor. Satın alma planı yapan kesimin yüzde 85’ini kadınlardan meydana gelirken bu rakam tadilat planlayanlarda yüzde 55’e düştü.


İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ 

İstanbul'da gerçekleştirilen "Gayrimenkulde 2020 ve Ötesi" araştırmasının sonuçlarına göre, ortalama hane gelirinin 7 bin 300 TL olduğu, katılımcıların ortalama yaşının ise 37 olduğu aktarıldı. 


Gelecek iki yıl içerisinde evini yenilemek isteyen kesimin yaklaşımlarının mercek altına alındığı rapora göre evlerini yenilemek isteyenlerin yüzde 37’sini bunu yeni bir konut satın alarak yapmak isterken, yaklaşık yüzde 50’si ise geniş bir tadilat planlıyor. Kalan yüzde 13’lük bölüm ise kentsel dönüşüme odaklandı. 


Araştırmada ortaya çıkan bulgulara göre, konut alımında kadınlar erkeklere göre daha fazla söz sahibi.


Araştırma katılımcılarının cevapları kadın – erkek ayrımında değerlendirildiğinde satın alma planı yapan kesimin yüzde 85’ini kadınlar oluştururken, bu rakamın tadilat planlayanlarda yüzde 55’e geriledi. 


Diğer taraftan satın alma planı yapanların sadece yüzde 15’i erkek iken, tadilat planlayanlarda bu rakamın yüzde 45’e çıktığı aktarıldı. 


EN ÖNEMLİ KRİTER DEPREM GÜVENLİĞİ 

Araştırmada özellikle son yıllarda yaşanan depremler ve pandemi nedeniyle tüketicilerin yeni konutlardaki beklentilerinin de ciddi ölçüde değiştiği gözlemlendi. 


Yeni konut alımının karar alma aşamasında en fazla önem verilen ilk üç kriterin depreme dayanıklılık, lokasyon ve balkon olarak öne çıktığı ifade edildi. 


Araştırma sonuçlarının geri kalanı şu şekilde: 


25-29 yaş arası genç kitle daha fazla lokasyona önem verirken; 30-34 yaş arası yetişkin kitle ise evin balkonlu olmasını daha fazla önemsiyor.


Konut satın alacakların yüzde 79’u tercihini apartman dairesinden yana kullanırken, yüzde 18’i villa ya da müstakil ev, yüzde 4’ü ise rezidans arayışında olacağını ifade ediyor.

Katılımcıların yüzde 84’ü kendi yaşayacakları evi satın almak isterken, yüzde 10’u ailesi için, yüzde 7’si ise yatırım için konut almayı planlıyor.


Tadilat tarafına bakıldığında ise tüketicilerin birinci tercihinin banyolarını yenilemek olduğu görülüyor.

Banyodan sonra değiştirilmek istenen ikinci yer ise mutfak dekorasyonu. Onu ise giyinme alanları izliyor.

Yüzde 41’lik bölüm alacakları yeni ürünlerde dayanıklılığa önem verirken, yüzde 30 ‘uygun fiyat’, yüzde 13 ise ‘kullanışlılık’ konusunun tercihlerini belirlediğini söylüyor.