24 / 04 / 2024

Fikirtepe'de ruhsatlar haftaya veriliyor!

Fikirtepe'de ruhsatlar haftaya veriliyor!

Kentsel dönüşümde yılan hikâyesine dönen Fikirtepe'de son viraja girildi. Yaklaşık 3 yıl önce başlayan dönüşüm süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) açıklamalarıyla yeni bir döneme girdi...


Fikirtepe'de 3 yıl önce başlayan dönüşüm sürecinde sona yaklaşıldı. İnşaat çalışmaları durdurulan projelere haftaya ruhsatları verilecek.


Kentsel dönüşümde yılan hikâyesine dönen Fikirtepe'de son viraja girildi. Yaklaşık 3 yıl önce başlayan dönüşüm süreci, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) açıklamalarıyla yeni bir döneme girdi. Eski imar planlarına yapılan itirazlar sonucu hafriyat çalışmaları yapılmasına rağmen, inşaatların başlamadığı bölgede önümüzdeki hafta firmalara ruhsatları verilmeye başlanacak. 


PROJELER HAZIR 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce'nin "15 güne kalmaz kazmayı vuracağız" açıklamasının ardından bölgedeki inşaat firmaları da hareketlendi. Açıklama sonrasında daha önce avam projelerini hazırlamış olan 7-8 firmanın ruhsat süreçleri hızlandırıldı. Bölgede proje geliştiren bu firmaların dışındaki müteahhitler ise henüz proje çalışmalarının tamamlanmadığını belirterek, yeni planlara göre projelerini hazırlayacaklarını ifade etti. 


İBB İLE İŞBİRLİĞİ 

İBB tarafından özel imar plan alanı ilan edilen Fikirtepe, Dumlupınar, Eğitim ve Merpenköy mahallelerini kapsayan 134 hektarlık alanda firmalar hak sahipleriyle yüzde 100 anlaşma sağlayamayınca, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgeyi 31.05.2013'te Bakanlar Kurulu kararı ile 6306 Sayılı Yasa kapsamına almıştı. Buna göre, bölgeyle ilgili bütün yetkileri eline alan bakanlık, bölgedeki imar çalışmalarını tamamlamış ve ruhsat işlemlerine başlamıştı. Emsal oranlarını da açıklayan bakanlık son olarak bölgede kentsel dönüşüm ofisi açmıştı. Fakat yıkım sürecinin uzaması ve hak sahiplerinin mağduriyet yaşaması sonucu bölgenin tekrar İBB'ye teslim edilmesine karar verildi. Böylelikle kentsel dönüşüm çalışmalarının daha hızlı bir şekilde ilerlemesi bekleniyor. 


NAZMİ DURBAKAYIM 

TEKNİK YAPI YKB

Bu karar Fikirtepe için yeni bir nefes olacak. 2.5 yıldır bugünü bekliyorduk. Umarım diğer adalarda da sorunlar çok çabuk çözülür ve bölge bir anda dönüşüm sürecine girer.


ERSİN AYDENİZ 

E7 GRUP CEO'SU

Projemizin içeriği büyük ölçüde netleşti. Prosedürler konusunda ne kadar hızlı olursak o kadar erken inşaatımıza başlayabiliriz. Nihayet bölgedeki sorunlar çözülmeye başladı. Bu sevindirici haberle biz de projemize son şeklini vererek, inşaatımıza başlama niyetindeyiz.


ŞEMSETTİN AYDIN 

BAYSAŞ İNŞAAT YKB

İmar durumumuzu ve avam projemizi hazırladık. Sorunlar büyük ölçüde çözüme kavuştu. Bürokratik bir takım engellerde yardımcı olunmaya başlandı. Düzenlemeyle birlikte projemizi revize ediyoruz. Hazırlıklarımız hızla devam ediyor.


Sabah Gazetesi Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler