29 / 05 / 2024

Ev alacaklar dikkat! Bankalardan 'faiz' hamlesi!

 Ev alacaklar dikkat! Bankalardan 'faiz' hamlesi!

Ev sahibi olmak isteyenler bankaların güncel konut kredisi faiz oranlarını araştırıyor. İşte bankaların güncel konut kredisi faiz oranları...


Konut kredilerinde faiz oranları pandemi karşısında tarihin en düşük oranlarına çekildi. Gürses Gazetesi'nde yer alan habere göre; yüzde 0.64 faiz oranları ile 1 yıl erteleme ve 180 ay vadeli konut kredisi olanaklarından faydalanmak isteyenler kampanya kapsamında konut sahibi oldular. Ağustos ayında sona eren kampanyanın ardından konut kredisi faiz oranları artış göstermeye başladı. Konut kredilerinde satın alınmış olan konutlar bankalar tarafından teminat altına alınıyor. Ticari nitelikli taşınmazlar ise teminat olarak alınmıyor. Bu süreç içerisinde satın alınacak konut ipoteklenir ve kredi ödemesinin tamamlanmasıyla beraber ipotek kaldırılıyor. Konut kredileri en fazla belirlenen değerin yüzde 75'ine kadar olabiliyor. Konut kredisi finanse eden bankalar mevcut banka politikalarına bağlı olarak sabit ve ya değişken faiz uygular. Türkiye'deki konut kredi faiz oranları genellikle sabit tutuluyor. Krediyi erken kapatmanız halindeyse yüzde 2 oranında erken kapama komisyonu ödeniyor.


ZİRAAT BANKASI FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.19


VAKIFBANK FAİZ ORANLARI


Konut Kredisi: 1.19


HALKBANK FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.19


AKBANK FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.30


İŞ BANKASI FAİZ ORANLARI


Ev kredisi: 1.25


GARANTİ BANKASI FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.33


TEB FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.34


QNB FİNANSBANK FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.39


DENİZBANK FAİZ ORANLARI


Konut kredisi: 1.37 İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerindeki faiz oranları bazı bankalarda değişiklik gösteriyor.


Bankaların yüksek faiz oranları kredi kampanyası kapsamında birçok avantaj bulunuyor. Söz konusu avantajlar içinde en fazla görüneni erteleme olanağı oluyor. Bazı kredi paketlerinde 3 ay erteleme bulunuyorken, bazılarında 12 aya kadar erteleme fırsatı sunuluyor. Diğer taraftan taksit ödemlerindeyse 3’er aylık ödemeler yapılabiliyor.