120 bin konut faizsiz satıldı, devletten kontrol geliyor!


120 bin konut faizsiz satıldı, devletten kontrol geliyor!

Vatandaşları faizsiz ev sahibi yapan sistem hızla büyüyor. Geçen sene ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konut faizsiz konut sistemi ile satıldı. Sistemin kontrolü için Hazine ve BDDK devreye giriyor.Yükselen konut kredi faizleri sonrası konut almak isteyenlerin bir kısmı tasarrufa dayalı faizsiz sisteme kaydı. Geçen sene ayda 10 bin, toplamda ise 120 bin konutun bu şekilde satıldığı belirtiliyor.


Dünya Gazetesi'nden Leyla İlhan'ın haberine göre faizsiz yöntemle satılan konutların genel konut satışları içindeki payı yüzde 2.5'e dayandı. Bu oranın 2019 yılında da yüzde 5'e çıkacağı söyleniyor. Aynı şekilde 250 milyon lira olan aylık teslimat rakamının 2019 yılında da aylık 350- 400 milyon TL'leri bulması bekleniyor. Sistem Türkiye genelinde yaygınlaşırken, şirketlerin güvenilirliği daha da önemli hale geldi. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, sistemin denetimi için girişimler başlattı. Hazine ve BDDK'nın bu süreçte görevlendirileceği belirtiliyor.


Tasarrufa dayalı faizsiz sistemle yapılan konut satışları son dönemde yıllık yüzde 50 ila 70 oranında artıyor. Hızla büyüyen sektörde Eminevim, Birevim, Fuzulev, Finansevim'im gibi 4 büyük oyuncu pazarı domine ederken, Konya merkezli Hedefevim ve henüz İstanbul bazlı faaliyet gösteren Katılımevim gibi yeni oyuncular da pazardan pay almak için yerlerini aldı.


20 seneyi bulan ödeme imkanlarının sunulduğu sisteme en büyük talebin yüzde 35 ile İstanbul'dan geldiği belirtiliyor. Ayrıca Anadolu'da Konya, Kayseri, Gaziantep, Diyarbakır ve Hatay gibi illerde tasarrufa dayalı sistemle konut satışları ile öne çıkıyor.120 bin konut faizsiz satıldı, devletten kontrol geliyor!


'Faiz ve yükselen ev fiyatları sistemi büyüttü'


Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi hakkında konuşan Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, son yıllarda sistemin ciddi artış kaydettiğini söyledi. Akbal, "Bunun sebebi en başta konut kredi faiz oranlarının yüksekliği. İkinci sebebi ev fiyatlarının yükselmesi" diyen Akbal, "Tasarrufa dayalı faizsiz ev alma sistemi tamamen kişinin bütçesine göre plan çiziyor. Bu sebeple örneğin bize ev almak için yılda 25 bin kişi başvuruyor ve alacağı evin finansmanını oluşturuyor. Markalı konut üreticileri yılda 2 bin konut satınca sektör lideri oluyor. Biz bu rakamı 1 ayda gerçekleştiriyoruz" dedi.
120 bin konut faizsiz satıldı, devletten kontrol geliyor!


Birevim Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çiftçi de sektörde yaşanan hızlı büyümeye dikkat çekerek sektörün ortalama yüzde 50 - 70 arasında büyüme gösterdiğini belirtti. Çiftçi, Birevim özelinde geride bıraktıkları yıllara baktıklarında yüzde 100' ün üzerinde büyüme gösterdiklerini söyledi. Sektörü yapılan satışlar ve teslimatlar şeklinde iki şekilde değerlendiren Çiftçi, "2018 yılında aylık ortalama 10 bin civarı yeni satış sözleşmesi yapılıyor. Bu da yıllık 120 bin civarı satış anlamına gelir. 2018 yılında aylık ortalama 3 bin civarında adet teslimat gerçekleştirildi. Bu da yılda 35 binin üzerinde teslimat yapıldığını gösterir. Böylece sektörün toplam satışlardaki payı 2018 yılında yüzde 2.5 seviyelerindeyken 2019 da yüzde 5 olmasını bekliyoruz" şeklinde konuştu.120 bin konut faizsiz satıldı, devletten kontrol geliyor!


"2019'da inşaat sektörü faizsiz sistemle yükselecek"


Türkiye genelindeki faizsiz finans sistemlerin aylık teslimat miktarının yükseldiğini belirten Finasevim Yönetim Kurulu Başkanı Emre Özkaya da 2018 yılında 250 milyon TL'yi bulan teslimat değerinin 2019 yılında da bunun iki katına çıkmasını öngördüklerini ifade etti. Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kurafaizsiz konut alımı , faizsiz konut alımı 2019 , faizsiz ev alımı 2019 ,