19 / 06 / 2024

Seçim öncesi konut kredisi faizleri ne durumda?

Seçim öncesi konut kredisi faizleri ne durumda?

Bankaların konut kredisi faizleri seçim öncesinde ne durumda? İşte 29 Mart 2019 tarihi itibariyle bankaların güncel konut kredisi faiz oranları...


Bankaların konut kredisi faiz oranları seçim öncesi son mesai gününde döviz kurunun da etkisi ile hareketli. Hafta içerisinde bazı bankaların konut kredisi faiz oranları yükselirken bazı bankalarında konut kredileri düşüş gösterdi. 


İçinde bulunduğumuz hafta itibariyle QNB Finansbank ve DenizBank konut kredisi faiz oranlarında indirim uygularken Akbank ve Yapı Kredi Bankası konut kredisi faiz oranlarını arttırdı. 


Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaklaşık 5 aydır devam eden düşüş ivmesi kurda yaşanan hareketlilik ile bozuldu. Konut kredisi faiz artışından sonra bankaların faiz ortalaması yüzde 1.86’ye çıktı. 


Merkez Bankası’nın geçtiğimiz haftadan itibaren kuru kontrol altında tutmak için uyguladığı repo ihalelerinin kaldırılması, swap satış limitinin arttırılması gibi hamleler kısa süreli etkili olsa da kurda düzenli bir seviye oluşumunu sağlayamadı. 


Tüketici Mart başında Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz indirimi ile başlayan kamu bankalarının düşük faizli konut kredisi kullandırım kampanyasının seçim sonrasında piyasalarda yaşanan hareketlilik ve bankların likiditeye ulaşma sorunu ile son bulması ve konut kredisi faizlerinin artmasından endişeli.


Konut kredisi faiz oranlarının durumu ilerleyen günlerde netleşecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, konut kredisi faizlerinin ilerleyen aylarda düşüş göstermesini beklediğini belirtiyor. Sektörden bazı uzmanlar ise kurlarda yaşanan hareketliliğin Merkez Bankası’ndan beklenen olası politika faiz indirimlerini geciktireceğini belirterek konut kredisi faizlerinde yakın zaman da ciddi düşüşler olmayacağı görüşünde. 


Seçimler öncesinde en düşük tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.28 seviyesinde. Söz konusu oran üzerinden 100.000 TL tatarda 5 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık ödemeleri 2.400 TL, geri ödemesi ise yaklaşık 144.00 TL’ ye karşılık geliyor. 


KrediP Pazarı'nın araştırmalarına göre 29 Mart itibariyle bankaların güncel konut kredisi faiz oranları şu şekilde;


Ziraat Bankası

Ziraat Bankası yüzde 1.28 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.


VakıfBank

VakıfBank’ın tabela konut kredisi faiz oranı yüzde 1.75 düzeyinde. Banka kampanyalı Bahara Özel Sarı Panjur Konut Kredisi kapsamında 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.28 faiz oranı kullandırıyor. VakıfBank ayrıca Banka Gayrimenkulü Konut Kredisi için kampanyası için yüzde 0.98 konut kredisi faiz oranı sunuyor.


HalkBank

HalkBank’ın kampanyalı Hesaplı Evim Konut Kredisi ürünü faiz oranları yüzde 1.28, Canım Evim Konut Kredisi faiz oranı yüzde 1.32, Dost Evim Konut Kredisi faiz oranları ise yüzde 1.85 seviyesinde.


Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Katılım Bankası 5 yıl vadeye dek yüzde 1.54, kar payı oranı 10 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.59 kar payı oranı ile konut finansmanı sunuyor.


ICBC

ICBC yüzde 2.4 tabela konut kredisi faiz oranı sunsa da kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi ürünü kapsamında yüzde 1.60 faiz oranı ile konut kredisi sağlıyor.


TEB

TEB standart konut kredisi ürün dahilinde yüzde 2.58, kampanyalı konut kredisi ürünü dahilinde ise yüzde 1.61 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.


Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası 10 yıl vadeye  kadar yüzde 1.65 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.


Garanti Bankası

Garanti Bankası 500.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde 12 ay vadeye dek yüzde 1.71, 13 - 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.65 faiz oranı kullandırıyor. Banka 120 - 240 ay vade arasında ise yüzde 1.91 konut kredisi faiz oranı sunuyor.


İNG Bank

İNG Bank konut kredisi ürünleri kapsamında yüzde 1.67 faiz oranı kullandırıyor. Banka konut kredisine ek sunulan sigortaların kullanılması durumunda faiz oranlarını yüzde 1.65’e düşürüyor.


Akbank

Akbank 24 ay vadeye kadar konut kredilerinde yüzde 2.05, 36 - 60 ay vade aralığında 1.77, 72 - 120 ay vade aralığında ise yüzde 1.69 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor.


DenizBank

DenizBank 3 ay vadeden 25 yıl vadeye kadar 100.000 TL’ ye kadar konut kredilerinde yüzde 1.65 faiz oranı sunuyor. 


QNB Finansbank

QNB Finansbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.8 konut kredisi faiz oranı uyguluyor.