Konut kredi faizlerini yüzde 1.5’in altına indiren 5 banka!


Konut kredi faizlerini yüzde 1.5’in altına indiren 5 banka!

Merkez Bankası’nın politika faizlerinde 425 puanlık indirim uygulamasının ardından bankaların konut kredisi faiz oranları düşmeye başladı. Bugün itibariyle hangi bankaların konut kredisi faiz oranları yüzde 1.5’in altına indi?25 Temmuz’da gerçekleşen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında haftalık repo faizlerinin 425 puanlık indirimle yüzde 19.75 seviyesine çekilmesinin ardından kredi faiz oranları da düşmeye başladı. 


Kredi maliyetleri azalan bankalar döviz kurunun da olumlu seyri ile beraber konut kredisi faiz oranlarını düşürmeye başladı. Politika faiz indirimi sonrasında 6 özel banka konut kredisi faizlerinde indirim uyguladı. İNG, Anadolubank, QNB Finansbank, Garanti BBVA, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye Finans Katılım Bankası konut kredisi faiz oranlarını düşürürken kamu bankalarından henüz indirim haberi gelmedi. 


Dün gerçekleştirdiği açıklamalarda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bankaların kredi faiz oranlarını düşüreceğini bildirerek  "Bu hafta kamu bankaları başta olmak üzere faiz indirimi göreceğiz." ifadelerini aktardı. 


31 Temmuz itibariyle bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması yüzde 1.85’e geriledi. Söz konusu oran Merkez Bankası’nın faiz indirimi öncesinde yüzde 1.9 seviyesindeydi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın açıklamaları sonrasında kamu bankalarının faiz indirimleri beklenmeye başlandı. Güncel olarak en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.47 düzeyinde seyrediyor. 


TCMB’nin para politikası faiz indirimi sonrasında konut kredisi faizlerini yüzde 1.5’in altına indiren bankaları ve faiz oranlarını Kredi Pazarı sıraladı.  


1- Kuveyt Türk Konut Finansmanı 


Kuveyt Türk Katılım Bankası dün gerçekleştirdiği faiz indirimi sonrasında 10 yıla kadar tüm vadeler için yüzde 1.47 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor.


2- İNG Konut Kredisi 


İNG faiz indiriminin ardından konut kredisine ek olarak sunulan sigortaların kullanılması halinde yüzde 1.48 faiz oranı sunuyor. 


3- Akbank Konut Kredisi 


Akbank 5 yıldan 10 yıl vadeye kadar konut kredisi kullandırımlarında yüzde 1.49 faiz oranı uyguluyor. 


4- ICBC Konut Kredisi 


ICBC Bank kampanyalı Yeni Evim Konut Kredisi kampanyası kapsamında 10 yıla kadar tüm vadeler için yüzde 1.49 faiz oranı ile kredi kullandırımı yapıyor. 


5- VakıfBank Konut Kredisi 


VakıfBank’ta PPK öncesinde gerçekleştirdiği indirim sonrasında Sarı Panjur Konut Kredisi dahilinde 10 yıl vadeye kadar yüzde 1.49 konut kredisi faiz oranı kullandırıyor. Konut kredi faizleri son durum , konut kredi faizleri 2019 , Konut kredi faizleri düşecek mi ,