20 / 06 / 2024

Konut kredi faizleri el yakıyor!

Konut kredi faizleri el yakıyor!

Birçok sektör konut kredisi faizlerinin düşmesini bekliyor. Fakat yıllık maliyeti yüzde 35 civarında seyreden konut, araç ve tüketici kredileri el yakmayı sürdürüyor.


Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, yüzde 26’dan dönen Hazine’nin borçlanma faize yüzde yaklaşık 7,2 puanlık gerilemeden sonra yüzde 18,79’a düştü. Hazine’nin hem kısa hem de uzun vadeli tahvillerinde faizin yüzde 20’lerin altına çekilmesi de yatırımcıların Türk ekonomisindeki düzelmeye ilişkin beklentilerini ortaya koyuyor.


Bu iyileşmeyle hazinenin borçlanma da eli bir miktar rahatlarken, özel sektör ve vatandaşlar daha yüksek faizle borçlanmak zorunda kalmaya devam ediyor. Vatandaşlar da konut, araç ve tüketici kredileriyle ticari kredilerin maliyetlerinin de düşmesini bekliyor.


Konut kredi faizleri el yakıyor!


YÜZDE 35’E İNSE DE HALA ÇOK YÜKSEK

Fakat bankaların uyguladığı faiz oranları hala çok yüksek seyrediyor. Konut, araç ve tüketici kredilerinde aylık faiz oranları da yüzde 2’nin üzerinde seyrediyor. Bazı bankalardaki oranlar da yüzde 3’ü de aşıyor. Bu da senelik bazda faizin yüzde 25-35 arasında uygulandığı anlamına geliyor. Yüzde 40’tan bu rakamlara gelen yıllık kredi maliyetlerinin çok yüksek olduğu bildiriliyor. Özellikle gayrimenkul ve otomotiv sektörlerinin eski canlılığına kavuşması için finansman maliyetlerinin gerilemesi de bekleniyor.


HESAP ORTADA

Örnek vermek gerekirse 20 bin TL'lik tüketici kredisini iki yıllık geri ödeme planıyla almak isteyen bir vatandaş, aylık yüzde 2,75 vade farkıyla beraber toplamda 29 bin 256 lira ödeme yapmak zorunda. Ayna faiz oranıyla 50 bin TL'lik araç kredisi kullanan vatandaşın ise üç yıl vadeyle ödeyeceği toplam miktarı 83 bin 4480 TL'ye çıkıyor. Konutta ise daha farklı bir tablo var. 100 bin TL'lik konut kredisi kullanan biri bunu 5 yılda geri ödemek istediğinde yüzde 2,39’lik bir faiz ödemek zorunda kalıyor.