10 / 12 / 2022

Konut almak için 6 neden!

Konut almak için 6 neden!

İnşaat maliyetlerinin konut fiyatlarına henüz yansımadığı şu dönemde konut almak en uygun dönem olarak görülüyor. İşte bugünlerde konut almak için 6 neden...
Artan inşaat maliyetlerine rağmen konut fiyatları yükselmiyor. Konut almak için en uygun dönem olduğunu söyleyen uzmanlar fiyatların yakın dönemde artacağını söylüyor. 


Yeni Asır Gazetesi'nde yer alan habere göre, konut fiyatlarının yanı sıra devletin konut alıcısına sağladığı teşvik ve yeni düzenlemeler adeta “Şimdi ev almanın tam zamanı’ dedirtiyor. Özellikle oturmak için konut almak isteyenlerin bu dönemi kaçırmaması gerekiyor. 


Konut üreticileri, yükselen döviz kuru ve faize paralel olarak artış gösteren  inşaat maliyetlerinin henüz konut fiyatlarına yansımadığını söylüyor. Bitmiş konut stokunun geçmiş dönemlerde görülmediği kadar fazla olması da sektörde tam bir alıcı pazarı oluşturuyor. Bugünlerde konut almak için 6 neden...


1- FİYATLAR UYGUN

Konut maliyetlerinin henüz fiyatlara yansımamış olması konut yatırımcılarına büyük bir avantaj sunuyor. Uzmanlar yeni projelerin artan maliyetler sebebiyle bu kadar uygun fiyatlarla satılmayacağını, ev alanların kısa sürede kazançlı çıkacağını belirtiyor.


2- TAPU HARCI İNDİRİMİNE DEVAM

2017 Mayıs'tan beri uygulanan tapu harcı indirimi 31 Mart 2019'a kadar uzatıldı. Normalde binde 20 olarak alınan tapu harcı indirimli olarak binde 15 olarak alınıyor. Hem alıcıdan hem de satıcıdan alınan tapu harcı 500 bin TL'lik bir ev için 7 bin 500 lira düşmüş oldu. 


3- KDV İNDİRİMİNDEN YÜZDE 10 KAR

Konut sektörüne yönelik katma değer vergisi (KDV) indirimi de 3 ay daha uzatıldı. Buna göre, KDV oranları 31 Mart 2019 tarihine kadar yüzde 18 yerine yüzde 8 olarak uygulanacak. 500 bin TL'lik bir evde 50 bin TL alıcının cebinde kalacak.


4- EMLAK KOMİSYON ORANI DÜŞÜRÜLDÜ

Geçtiğimiz sene konut sektörünü hareketlendirmek için başlatılan teşviklerden biri de alım satım komisyonlarının yüzde 6'dan yüzde 4'e düşürülmesi oldu. Önceden satış bedeli üzerinden alıcı yüzde 3, satıcı yüzde 3 komisyon öderken bu oran her iki taraf için de yüzde 2 olarak belirlendi. 500 bin TL'lik bir evin komisyonu 10 bin TL düştü.


5- KONUT HESABINA DEVLET KATKISI ARTTI

Konut hesabı uygulamasında devlet katkısı 25 bin TL'ye çıkarıldı. Konut hesabı açanlar, tasarruf ettikleri para oranında devlet katkısı alıyor. Uzun vadeli bir teşvik olan konut hesabını, konutu almadan en az 3 sene önce açtırmak ve en az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ödeme yapılması isteniyor.


6- 0.98'LİK KONUT KREDİ FAİZİ CAZİP

Kamu bankaları tarafından başlatılan İş Bankası ile Kuveyt Türk'ün de destek verdiği kampanya kapsamında üretici firmalardan konut alanlar için, 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 bin TL'ye kadar konut kredilerinde yüzde 0,98 faiz oranı uygulanıyor. 0,98 faiz oranıyla 10 senelik vadede kredi alan konut alıcısının toplam karı 470 bin TL'yi geçiyor. Aylık taksitler ise yaklaşık 11 bin lira ile 7 bin 100 lira arasında değişiyor.

 Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler