24 / 06 / 2024

İstanbul’un kentsel dönüşüm sorunu çözülecek mi?

İstanbul’un kentsel dönüşüm sorunu çözülecek mi?

Türk Mühendis ve Mimarlar Odası'na bağlı İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 45. dönem yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor. İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığına aday Atilla Üstündağ, Türkiye’yi kalkındıracak projelere gerçekçi eleştirilere katkı sunacaklarını söyledi.


İstanbul İnşaat Mühendisleri Odası Başkanlığına aday Atilla Üstündağ, Türkiye’yi kalkındıracak projelere gerçekçi eleştirilere katkı sunacaklarını söyledi. Üstündağ, “İstanbul’un kentsel dönüşüm ve trafik sorununu kurumlarla buluşup çözeceğiz” dedi.


Türk Mühendis ve Mimarlar Odası'na bağlı İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi 45. dönem yeni başkanını seçmeye hazırlanıyor. 21 Şubat Pazar günü Şişli'deki Karagözyan İlkokulu'nda gerçekleşecek seçime aday olanlardan biri de İnşaat Yüksek Mühendisi Atilla Üstündağ. Yeni Şafak'a konuşan Üstündağ, “İstanbul için yeni, temiz bir sayfa açmak için seçime beyaz listeyle girdik. Tüm üyelerimizi, 30 yıllık aynı yönetime karşı değişime destek olmaya davet ediyorum” dedi.


İLK İŞİM KANUN DEĞİŞİKLİĞİ

Kanun değişikliği için komisyon kuracaklarını söyleyen Üstündağ, “İlk yapacağımız işlerden biri 1938 tarihli Mühendislik ve Mimarlık Hakkında Kanunu günümüzün şartlarına uygun hale getirmek. Çünkü halihazırdaki kanun mühendislerimizin çağa uygun proje geliştirmelerine engel" diye konuştu.


MEGA PROJELERE KATKI

'Meslek sahipleri eleştirilerinde rasyonel olmalı' diyen Üstündağ, “Ülkemizi kalkındıracak projeler eleştiri, öneri getirilmeden topyekün reddediliyor. 3. Havalimanı, 3. Köprü, Avrasya Tüneli, vs. yapılmasın deniliyor. Ancak mühendisler olarak bizlerin yapması gereken rasyonel eleştirilerle kalite standardını yükseltmektir” dedi.


ORTAK AKIL İLE HAREKET

Kurumlarla işbirliği yapacaklarını da vurgulayan Üstündağ, “Bizim yönetimimiz iş başına geldiğinde İstanbul'un trafiğini çözmek için İBB, kurumlar, STK'lar vs. bir araya gelecek ve ortak akıl ile sorunlar çözülecek” şeklinde konuştu.Fatih ÖZKANOĞLU/Yeni ŞafakÖnerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı, Yeni konut projeleri