18 / 07 / 2024

İstanbul'daki riskli alanlar tespit edilecek!

İstanbul'daki riskli alanlar tespit edilecek!

İstanbul Valiliği, afet riski en yüksek alanları tespit ederek, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacağını açıkladı.


İstanbul Valiliği, yurttaki tüm il ve ilçe bazında afet riski en yüksek alanların tespit edilip, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacağını ve 3 ayda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunulacağını açıkladı.


Kentsel dönüşümde yeni süreç


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Valilik tarafından yapılan açıklamada, Kentsel Dönüşüm Vizyonu doğrultusunda belirlenen hedeflere ulaşmak için yeni bir süreç başlatıldığı belirtildi.


19 Şubat 2019 tarihli Bakanlık genelgesiyle kentsel dönüşüm sürecinin ilke ve esaslarının bütün valiliklere bildirildiği açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Buna göre bütün yurtta il ve ilçe bazında afet riski en yüksek alanlar tespit edilerek, Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi hazırlanacak ve 3 ay içerisinde Bakanlık makamına sunulacak."


90 günlük süreç başladı


Valilik, genelgede belirtilen esaslar ile 90 günlük sürecin başladığını, 20 Şubat 2019 tarihli yazıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyelerine bildirildiğini açıkladı.


Afet riskine karşı önlem


Açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "İlimizde afet riski en yüksek alanların tespiti ve Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin sağlıklı bir şekilde ve zamanında hazırlanmasının Valilik olarak takipçisi olacağız. İstanbulumuzda kentsel dönüşüm hedeflerine ulaşılması ve olası afet riskine karşı alınacak önlemlerin belirlenmesi konusunda hep birlikte gayret göstereceğiz."