7.5 milyon konut dönüşecek!


7.5 milyon konut dönüşecek!

Sürdürülebilir Şehirler Projesi"nin açılış toplantısında konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hayata geçirilecek projeler hakkında konuştu. Bakan Kurum, 2030 yılında 7.5 milyon konutun dönüşeceğini açıkladı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni yapılacak imar planlarında bisiklet veya yürüyüş yollarının zorunlu hale getirilmesine ilişkin, "3 bin kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu, 60 bin metrekare gürültü bariyeri ve 81 ilde Çevre Dostu Sokaklar Projesi'ni gerçekleştiriyoruz." dedi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Dünya Bankası, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) tarafından ortaklaşa finanse edilen ve İller Bankası AŞ tarafından yürütülen "Sürdürülebilir Şehirler Projesi"nin bir otelde düzenlenen açılış toplantısında konuştu. 


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, dünyada değişim ve dönüşümün en fazla yaşandığı yerlerin şehirler olduğunu söyleyen Kurum, Birleşmiş Milletler tahminlerinde dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşacağı ve bu nüfusun üçte ikisinin şehirlerde yaşayacağını söyledi.


Dünyada hali hazırda 29 mega kentin bulunduğunu belirten Bakan Kurum, şehirlerle ilgili yürüttükleri çalışmalardan örnekler verdi.


Türkiye Mekansal Strateji Planı'nın, koruma ve kullanmaya, iklim değişikliğine, şehirlerin gelişme, yön ve eğilimleri ile birlikte nüfus öngörülerine, afetlere ve kentsel dönüşüme, kırsal alanların geliştirilmesine ilişkin strateji ve politikalar içerdiğini açıklayan Kurum, "Bu proje şehrin kimliğini, kalitesini bozan uygulamalara karşı geliştirdiğimiz bir projedir. Arazi kullanımındaki sorunları bu projeyle çözecek iç ve dış yatırımların tamamen önünü açacağız'' diye konuştu.


Kentsel dönüşümle şehirlerdeki sağlıksız yapı stokunu yenileyeceklerinin altını çizen Kurum, şu ana kadar ülke genelinde 580 bin konutun yenileme çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Amaçlarının 2030 yılında 7,5 milyon konutu öncelik ve aciliyet durumlarına göre dönüştürmek olduğunu vurgulayan Kurum, şu ifadeleri kullandı: "Yapacağımız yeni konutları yerel dokuya, yatay mimariye uygun şekilde inşa edeceğiz. Dönüştürdüğümüz her bir konutun örnek proje olması için çalışmalarımızı yürütüyoruz."


 


81 ilde en az bir Millet Bahçesi olacak


Bakan Kurum, Millet Bahçeleri'nin sürdürülebilir şehirler anlamında önemli bir proje olduğunu belirten Kurum, geçen cumartesi günü İstanbul'da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yaklaşık 1,5 milyon metrekare yeşil alana sahip 5 Millet Bahçesi'nin açılışını yaptıklarını anımsattı.


Kurum, "İlk aşamada 18 ilde 33 Millet Bahçesi'ni projelendiriyoruz. Bu projelendirmeyle birlikte en yakın zamanda 81 ilde en az bir Millet Bahçesi olacak şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz." şeklinde konuştu.  


Yeni imar planlarında bisiklet veya yürüyüş yollarının zorunlu olacağını söyleyen Kurum, "Şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirmek için yeni yapılacak imar planlarında bisiklet veya yürüyüş yollarını zorunlu hale getiriyoruz. Bu kapsamda, 3 bin kilometrelik bisiklet ve yürüyüş yolu, 60 bin metrekare gürültü bariyeri ve 81 ilde Çevre Dostu Sokaklar Projesi'ni gerçekleştiriyoruz." dedi. "2023'e kadar tüm ülkede Sıfır Atık Sistemi kurulacak"


2017 yılında ilk defa Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile başlayan ve Bakanlıkta devam eden "Sıfır Atık" Projesi'nin yaklaşık 8 bin 600 kurum binasında uygulandığını hatırlatan Kurum, "2023'e kadar tüm ülkede Sıfır Atık Sistemi'nin kurulumunun sağlanması çalışmaları hızlı bir şekilde ilerlemektedir." ifadelerini kullandı.


Sıfır Atık Projesi ile çevresel, ekonomik, sosyal açıdan önemli kazanımlar elde edildiğini bildiren Kurum, "Sıfır Atık Projesi ile ülke olarak 2023'te yılda yaklaşık 20 milyar lira tasarruf sağlamış olacağız." dedi.


İller Bankasının, Dünya Bankası ile ikinci kademe büyükşehir belediyelerinin sürdürülebilir gelecek planlamaları ve yatırımları için bir destek mekanizması oluşturmak için Sürdürülebilir Şehirler Projesi'ni (SŞP) tasarladığını söyleyen Kurum, projenin gelişmekte olan şehirleri ve belediyeleri finansal açıdan daha sağlam yatırımlara yöneltme, finanse etme ve şehir planlama kapasitelerini geliştirmeleri için hayata geçirildiğini söyledi.


Kurum, projeye ilişkin şu açıklamalarda bulundu: "Bankamız, Sürdürülebilir Şehirler Projesi ile uluslararası finans kurumlarından yerel yönetimlere uygun koşullu kredi sağlamaya devam etmektedir. Bu kapsamda Avrupa Birliği fonlarından sağlanan hibe desteğinden, 10 belediye ve idaremiz yararlanacak. Bu illerimiz, Antalya, Balıkesir, Denizli, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu ve Van büyükşehir belediyeleri ve bu illerimizin su ve kanalizasyon idareleridir. Sürdürülebilir Şehirler Projesi için toplamda yaklaşık 195 milyon avro tutarında kredi anlaşması imzalandı."


Bakan Kurum, tüm belediyelerin bu krediden yararlanırken şehirleri için en güzel yatırım ve planlamaları yapacaklarına inandığını ifade ederek, "Sürdürülebilir Şehirler Projesi'ni şehirlerimizin geleceği için pek çok yeni projenin hayata geçirileceği bir dönem olarak görüyorum." ifadesinde bulundu.Önerilen Bağlantılar : TOKİ Kayseri kura, TOKİ Van kura çekilişi, Yeni konut projeleriyeni yapılacak imar planları , Sürdürülebilir Şehirler Projesi , kentsel dönüşüm projeleri 2019 ,