15 / 06 / 2024

Konut fiyat artışında 2013 yılının şampiyonu İstanbul oldu!

 Konut fiyat artışında 2013 yılının şampiyonu İstanbul oldu!

AA muhabirinin REIDIN Emlak Endeks ve TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre, İstanbul yüzde 17,5'lik yıllık konut fiyat artışıyla tüm iller arasında şampiyon olurken, aynı zamanda yatırımcısına en çok kazandıran kent oldu...


AA muhabirinin REIDIN Emlak Endeks ve TÜİK verilerinden derlediği bilgiye göre, yıllık konut fiyat artışında yüzde 17,5 ile Türkiye genelinin oldukça üzerinde bir değer kaydeden İstanbul'u yüzde 10,2  artışla İzmir ve yüzde  9,7 artışla Ankara izledi. Böylece İstanbul konut fiyat artışında 2013 şampiyonu oldu. Konuta yatırım yapanlar için 2013 yılı kayda değer bir getiri sağlamış gözükmekle birlikte, konuttaki fiyat artışı TÜİK verileri incelediğinde finansal yatırım araçlarının başında gelen dolar ve avrodaki getirinin altında kaldı.


Fiyat artışlarıyla ilgili AA muhabirine bilgi veren Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin Veri Uzmanı Orhan Vatandaş, avronun yüzde 21,1 ile en çok getiri sağlayan araç olarak dikkat çektiğini, külçe altında yaşanan son yıllardaki stabil ve yüksek getirinin 2013 yılında görülmediğini, altının yüzde 16,1 kayıpla yatırımcısına en çok kaybettiren enstrüman olduğunu kaydetti.


Yıldan yıla en çok iniş çıkış yaşanan BIST'e yatırımın çok daha profesyonelce ele alınması gereken bir araç olduğunu ancak,  2013'te kaybettiren finansal araçlardan olmaktan kendini kurtaramadığını dile getiren Vatandaş, mevduat faizine bakıldığında önceki yıllarda yaşanan yüksek faiz getirilerinin son bulduğunu, tarihin en düşük seviyelerinde bir getiri ile yatırımcısını üzdüğünü ifade etti. - "Finansal yatırımda 2013 şampiyonu avro oldu" 


Vatandaş, son 10 yıllık süreç incelendiğinde BIST100 Endeksi'nde risk getiri beklentisi yüksek olduğundan yıllar itibarıyla getirideki değişkenliğin yüksek olduğunun görüldüğünü, benzer durumun dolar ve avroda da ortaya çıktığını kaydetti.


Son dönemlerin popüler yatırım aracı altında ise 2012 ve 2013 yılında kayıpların söz konusu olduğuna dikkati çeken Vatandaş, yatırımcılarına daha düzenli getiri sağlayan mevduat faiz oranlarının 2000'li yıllarda Türkiye'deki ekonomik gelişmeler paralelinde faizlerin düşmesine bağlı olarak yatırımcılarına her yıl bir önceki yıla oranla daha düşük getiri sağladığının görüldüğünü dile getirdi.


Vatandaş, Türk yatırımcılarının geleneksel yatırım aracı olarak ifade edebileceği konut yatırımlarının özellikle uzun vadede diğer finansal yatırım araçlarına oranla her zaman iyi bir alternatif olduğunu, konut getirilerinin son iki yılına bakıldığında enflasyonun iki katı oranında bir getiri sağladığının görüldüğünü belirtti.


Süreç genişletilip son 5 yıllık resme bakıldığında sokaktaki insan için durumun ne ifade ettiğinin daha iyi özetlenebileceğini vurgulayan Vatandaş, şunları kaydetti:


"Bu süre içerisinde konut fiyatlarında 1,5 kat artış yaşandı. 100 bin liralık bir evin değeri 150 bin liraya ulaştı. Kredi faiz oranları ise 2,2 kat azalarak 0,90 seviyelerine indi. Bunların yanında kişi başına düşen milli gelir yine aynı süre içerisinde 1,9 kat artarak 11 bin dolar seviyelerine ulaştı. Bu durumun vatandaş üzerindeki ölçülebilir etkisi bireylerin konut satın alım gücünde 2,1 katlık bir artış olarak özetlenebilir. Yani, bundan 5 yıl öncesine göre mevcut finansal koşullarda bir ev sahibi olmanın bugün çok daha kolay olduğu karşımıza çıkıyor. Bu arada 2013 yılında yaşanan yıllık konut fiyat artışları şampiyonu İstanbul oldu. İstanbul yıllık yüzde 17,5 artışla konut yatırımlarında en çok kazandıran bölge konumunda..." 


AA