29 / 09 / 2023

İzmir'in ilk solar çamur kurutma tesisi hizmete açıldı!

 İzmir'in ilk solar çamur kurutma tesisi hizmete açıldı!

Çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerine dikkati çeken Kocaoğlu, "İzmir'de gerçekleştirdiğimiz çevre yatırımlarıyla hem Türkiye hem dünya ölçeğinde ses getirmeye başladık. Bugün çevre yatırımları konusunda öndeyiz.Dünyada kentlerin çevre yatırımlarıyla yarıştığını ve tanıtımını yaptığını kaydeden Kocaoğlu, İzmir'in kalkınması için bir taraftan sanayiyi, tarımı, ticareti diğer yandan turizmi, hizmet sektörünü ayağa kaldırmaya çalıştıklarını dile getirdi. 


Çevre yatırımlarına büyük önem verdiklerine dikkati çeken Kocaoğlu, "İzmir'de gerçekleştirdiğimiz çevre yatırımlarıyla hem Türkiye hem dünya ölçeğinde ses getirmeye başladık. Bugün çevre yatırımları konusunda öndeyiz. Evsel atıkların bertarafı, geri kazanımı ile ilgili yer belirleme çalışmaları devam ediyor. Onu da hayata geçirdiğimizde  İzmir  Büyükşehir Belediyesi. dünyada bu konuda en ileri noktada olan Almanya'nın kuzeyi ile kıyaslanacak konuma gelecek" diye konuştu. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin merhum Başkanı Ahmet Piriştina zamanında temeli atılan ve 10 yıl önce hizmete giren Menderes'teki Havza Atık Su Arıtma Tesisi'nin Tahtalı Havzası'mn korunmasına hizmet ettiğini vurgulayan Kocaoğlu, 634 bin avroya mal olan tesiste güneş enerjisi ile çamurların yüzde 20 katı maddeden yüzde 80 katı maddeye dönüşeceğini, uzak bölgelerdeki çamurların Çiğli deki Çamur Çürütme ve Kurutma tesisine taşınmayacağını ve nakliye maliyetlerinde önemli oranda tasarruf sağlayacaklarını söyledi. 


TRAMVAYIN TEMELİNİ ATACAĞIZ


 Kentteki yatırımlara ilişkin bilgiler de veren Kocaoğlu, yasal sıkıntılar nedeniyle geciken Balçova Teleferik inşaatında ilerlediklerini, Gaziemir Yeni Fuar Komplcksi'nde hızla çalıştıklarını ifade etti. 


Konak ve Karşıyaka tramvaylarının temelini yakında atacaklarını söyleyen Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ulaşımda 90 dakika Türkiye'de ilk defa başlayan bir uygulamadır. Şimdi aktarmalı sisteme geçtik. Tabi ki alışkanlıkları bir iki günde değiştirmek mümkün değil. 


10 yıldır belediye başkanlığınızı yapıyorum. Kentin ve kentlinin aleyhine bir konuyu ne düşündük ne imza attık. Aktarmalı sistem kentlinin lehine bir sistemdir. Benim sizden talebim bunun yerleşmesi için elinizden gelen çabayı göstermeniz. 


Eğer bir hata varsa düzeltmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Raylı sistemler arttıkça aktarmalı sistem daha da oturacaktır. Önemli olan bu koşulları hazırlamaktır. Biz bütün gücümüzle okulların açılacağı eylül ayı ortalarında bir aksaklık yaşanmasını sağlamak için çalışıyoruz." Havza Atık Su Arıtma Tesisi'ndeki bin 600 metrekarelik alana kurulan sera sisteminde yılda 2 bin ton yaş çamur kurutulacak. 1ZSU'nun 2013 yılında "yenilenebilir enerji" başlığı altında sunduğu IZKA'dan 827 bin liralık destek alan proje ile yılda 2 bin ton çamur kurutularak, kurutma işleminden sonra 480 ton kurutulmuş çamur elde edilecek. Kurutulmuş çamur, çamur çimento sanayinde ek yakıt olarak veya tarım alanlarında gübre olarak kullanılabilecek.AA Açılışı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çevre yatırımlarının hem ülke hem de dünya ölçeğinde ses getirdiğini söyledi.


Dokuz Sütun
Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler