İzmir'in ilk japon bahçesi açıldı!


 İzmir'in ilk japon bahçesi açıldı!

Yamamoto’nun eserlerinden biri olan Megapol Tower İş Merkezi yanında yer alan parkın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan da katıldı.
Gayrimenkul ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Megapol Group’un, 2010 yılında yaşamını kaybeden Mimar Tatsuya Yamamoto anısına yaptırdığı Japon Bahçesi açıldı.


Yamamoto’nun eserlerinden biri olan Megapol Tower İş Merkezi yanında yer alan parkın açılışına, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan da katıldı.


Törende konuşan Megapol Group Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir, 49 yaşında yaşamını yitiren Tatsuya Yamamoto’nın çok mütevazı bir kişiliği olduğunu belirterek, kendisini tanımaktan mutluluk duyduğunu ve adını bu parkla ölümsüzleştirmek istediklerini bildirdi. Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na da teşekkür eden Gökdemir, “Sayın Başkanımız Aziz Kocaoğlu’nun manevi desteği olmasaydı bu bahçeyi yapamazdık” diye konuştu. 


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise Yamomoto’nun Türkiye’ye ve İzmir’e katkı koyan önemli bir mimar olduğunu, onun anısına hayata geçirilen bu projeden çok etkilendiğini belirterek, “Vefa örneği göstererek bu bahçeyi hayata geçiren Selim Gökdemir’e teşekkür ediyorum. Biz sadece gönül desteği verdik.  Japon bahçesi İzmir’in kalkınmasında en önemli kaldıraçlardan biri olan bu bölgeye ayrı bir zenginlik katacaktır” dedi. 


Peyzaj Mimarı Ata Turak’ın tasarımıyla hayata geçirilen “Yamamoto Japon Bahçesi”nde Japonya’ya özgü sakura, gynko biloba, bambu ağaçlarının kullanıldığı özel bir peyzaj düzenlemesi yapıldı. Bahçede iki adet havuz, köprü ve yürüyüş yolları ile tanıtım bölümü yer alıyor. 


Törene, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, Türk Japon Vakfı Başkanı Cafer Tayyar Sadıklar, Tatsuya Yamamoto’nun eşi Gonca Yamamoto da katıldı.


Tatsuya Yamamoto kimdir?

1961 doğumlu olan Yamamoto, 1983 yılında Shibaura Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Japonya, Fransa ve Türkiye’de 3 ayrı yüksek lisans yaparak yüksek mimar unvanını aldı. 1986’da Türkiye’ye yerleşti. 1987-1995 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi olarak çalıştı. 49 yaşında İstanbul’da yaşama veda etti. 


İzmir Büyükşehir Belediyesi

izmir Japon bahçesi , megapol grup japon bahçesi , izmir Japon bahçesi nerede , megapol japon bahçesi nerede , izmir japon bahçesi açılış ,