29 / 09 / 2023

İzmir Büyükşehir'in 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon TL!

İzmir Büyükşehir'in 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon TL!

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 bütçesi 5 milyar 995 milyon Türk Lirası olarak belirlendi. Bütçenin yüzde 39'undan fazlasını oluşturan 2 milyar 359 milyon TL'lik bölümü yatırımlara ayrıldı.


İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 2019 Mali Yılı Bütçesi, Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde görüşülerek kabul edildi. İzmir  Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre, 5 milyar  995 milyon liralık bütçenin yüzde 39'undan fazlasını oluşturan 2 milyar  359 milyon TL'lik bölümü yatırımlara ayrıldı. Böylece Meclis'te üç gün boyunca devam eden bütçe maratonu da sona ermiş oldu. 


Başkan Kocaoğlu'na teşekkür


Mecliste söz alan CHP Grup Başkanvekili  Bülent Çetinkaya, köklü belediyecilik birikimini, halkı ile birlikte omuzlayarak,  yenilikçi, sürdürülebilir, hesap verilebilir, katılımcı yönetim anlayışı ortaya koyan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na ve belediye yöneticilerine teşekkürlerini sundu. Çetinkaya, "Büyükşehir, stratejik plana koyduğu her yatırımı ülkedeki ekonomik daralmaya rağmen yapmaya devam ediyor. Narlıdere Metrosu'na başlandı.  Buca Metrosu'na da başlayacak" dedi.


Ankara, İstanbul ve Bursa'da olduğu gibi hükümetin İzmir'e de aynı nazardan bakmasını istediklerini belirten Çetinkaya, konuşmasını şu şekilde tamamladı:


"Verdiğimiz verginin karşılığı kadar hizmet edilmesini istiyoruz.  Sürdürülebilir ulaşım ile ödül alan belediyemiz ülkeye model oluyor.  Kentsel dönüşümde kentlisinin rızasıyla hareket edip rantı kentliye veriyor.   Adaletli,  çevreci,  yaşam kalitesini arttıran özgün yaklaşımı ile ortaya konan İzmir Modeli sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi,  15 yılda İzmir'e en çok yatırım yapan kamu kurumudur. 2019 yılında da bu unvana uygun bir program ortaya koymuştur. Gelecek yıla mutlu giriyoruz".


Ankara seferinden sonuç yok


Mecliste AK Parti grubunun kentsel dönüşüm, Körfez, Kemeraltı düzenlemesi ile ilgili eleştirilerine cevap veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  körfez kokusu ile ilgili sözler üzerine, "Ben size bir kayık alayım, bir dolaşın bakayım; Körfez'in neresi kokuyor?" diye sordu.


Deniz ulaşımının güçlenmesi için 10 yıla yakın süredir kıyı planlarının onaylanmasını beklediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti:


"Mavişehir'e İskele yapmak istiyorum. Yapamıyorum. Siz iktidar partisinin meclis üyesisiniz. Onaylatın planları da Mavişehir İskelesi'ni yapalım. AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül ile  Ankara'ya gittiğimizden bu tarafa hiçbir şey olmadı.  ‘Dosyada eksik vardır’ diyorsunuz. Dosyada eksik yok.  10 senedir dosyada eksik olmaz. ‘Kemeraltı ile ilgili bir şey yapılmadı’ diyorsunuz.   Kemeraltı’nda yağmur suyu hattı yapıyoruz. Tarihi  bölgeye İzmir kurulduğundan beri,  Türkiye Cumhuriyeti tarihinde  bizim gösterdiğimiz hassasiyeti,  harcadığımız parayı bir Allah'ın kulu harcamadı. Düşünmedi bile. Kadifekale'de sur duvarlarını restore ettik;  tiyatronun yerini kamulaştırdık. Bu bölgedeki evleri kamulaştırdık; herkese konut verdik. Agora'da 35 milyon liralık kamulaştırma yaptık. Şimdi yapmaya kalksanız 350 milyon liraya yapamazsınız. İzmir vilayeti sınırlarındaki bütün kazıların bedelinin yüzde 90'sını biz karşılıyoruz. 6 milyon liradır.  Bizim her sene verdiğimiz destek, Kültür Bakanlığı'nın Türkiye genelinde kazılara ayırdığı para kadardır."