Tapu harçları düştü! İşte yeni tapu harcı oranı!


 Tapu harçları düştü! İşte yeni tapu harcı oranı!

Bugünkü Resmi Gazete'de yayınlanan karar ile 30 Eylül 2017 tarihine kadar uygulanacak yeni tapu harcı belirlendi. İşte yeni tapu harcı oranı...Geçtiğimiz günlerde Mehmet Özhaseki'nin müjdesini verdiği tapu harcı indirimleri yürürlüğe girdi. Bugünkü Resmi Gazete'de tapu harcının indirildiğine yer verilen 488 Sayılı Damga Vergisi Kanununa Ekli (1) Sayılı Tabloda Yer Alan Bazı Kağıtlara İlişkin Damga Vergisi Oranları ve 492 Sayılı Harçlar Kanununa Bağlı (4) Sayılı Tarifede Yer Alan Bazı İşlemler Üzerinden Alınan Harçlar ile Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu Kesintisi Hakkında Karar yayımlandı.


Karar ile 30 Eylül 2017 de dahil bu tarihine kadar uygulanacak olan  mevcut oranı "binde 20" olan tapu harcı konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) artık "binde 15" oranında tahsil edilecek.  


İlgili kanun maddesi şu şekilde:


Madde 3- 30 Eylül 2017 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanmak üzere, 492 Sayılı Kanuna bağlı 4 sayılı tarifenin "1-Tapu İşlemleri" başlıklı bölümünün 20/a fıkrasında sayılan tapu işlemleri üzerinden "binde 20" nispetinde alınan tapu harcı, konut ve işyerlerinde (kat irtifakı tesis edilmiş olanlar dahil) "binde 15" olarak yeniden belirlenmiştir.


Yeni tapu harcı hesaplama örneği 2017


Evin değeri: 400 bin TL

Yeni tapu harcı oranı: binde 15

Ödenecek tapu harcı: Hem alıcı hem satıcı 6.000 TL .
Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com  Tapu harçları düştü mü , 2017 yeni tapu harcı , tapu harçları düşecek mi 2017 , tapu harçları düştü ,

Hemen Teslim 4 proje