Kat maliki ne demek?

Apartman ve site gibi ortak yaşamın söz konusu olduğu yerleşim alanlarında kat maliki kavramıyla karşı karşıya kalınıyor. Peki kat maliki ne demek? diyorsanız işte yanıtı...Kat maliki ne demek?

Ortak yaşamın söz konusu olduğu yerleşim alanlarında, kat maliklerinin anagayrimenkule ve diğer kat maliklerine karşı yerine getirmesi gereken sorumlulukları bulunuyor.Peki kat maliki ne demek? diyorsanız işte yanıtı...


Kat Mülkiyeti Kanunu'nda kat maliki ile ilgili kanun maddesi aşağıda yer alıyor:


Madde 2 – 

Kat mülkiyetine konu olan gayrimenkulün bütününe (Anagayrimenkul); yalnız esas yapı kısmına "Anayapı"; anagayrimenkulün ayrı ayrı ve başlı başına kullanılmaya elverişli olup, bu Kanun hükümlerine göre bağımsız mülkiyete konu olan bölümlerine "Bağımsız bölüm"; bir bağımsız bölümün dışında olup, doğrudan doğruya o bölüme tahsis edilmiş olan yerlere "Eklenti"; bağımsız bölümler üzerinde kurulan mülkiyet hakkına "Kat mülkiyeti" ve bu hakka sahip olanlara "Kat maliki" deniyor.


Kat maliki olmayan kimse, Kat Mülkiyeti Kanununun 34. maddesine göre yönetici olabiliyor:


"Madde 34 – Kat malikleri, ana gayrimenkulün yönetimini kendi aralarından veya dışarıdan seçecekleri bir kimseye veya üç kişilik bir kurula verebilirler; bu kimseye (Yönetici), kurula da (Yönetim kurulu) denir."

Kiracı apartman aidatı ödemezse ev sahibi mi öder?

Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.comKat maliki ne demek , Kat maliki ne demektir , Kat maliki ne nedir , kat maliki , kat maliki kimdir , kat malikleri nedir , kat maliki kime denir ,