03 / 03 / 2024

İmar durumu belgesi harcı 2019!

 İmar durumu belgesi harcı 2019!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü Başkanlığı tarafından 2019 yılı imar ücretleri tarifesi yayınlandı. Peki, İmar durumu belgesi harcı 2019 ne kadar oldu?


İmar durumu belgesi, imar parselinin kullanım şeklini ve yapılması istenen yapının özelliklerini; örneğin teknik şartlarının ne olması gerektiğini, yolları ve uygulamaya esas olacak diğer bilgileri belirten kadastral durumu da işlenen belge oluyor.


İmar durumu belgesi belediyeden alınıyor. Belediyeye belge almak için teslim edilecek evraklar arasında tapu (aslı),  çap (aslı),  vekil varsa vekaletname gerekiyor.  


İmar durum belgesinin geçerlilik süresi, herhangi bir plan tadilatı olmaması halinde 1 yıl olup, son 1 yıl içinde imar durum belgesine binaen yapı ruhsatı verilmemesi halinde, yeniden imar durum belgesi alınıyor.


İmar durum belgesi alınırken, belediyeye harç ödenmesi gerekiyor. İmar durumu harçları her sene yeniden belirleniyor. Geçtiğimiz imar durumu belgesi harcı 55 TL ve 80 TL olarak tahsil ediliyordu.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Müdürlüğü Başkanlığı tarafından 2019 yılı imar ücretleri tarifesi yayınlandı. Peki, imar durumu harcı 2019 ne kadar oldu?


İmar durumu harcı 2019


İmar Durumu Belge Ücreti (ilk Müracatta her bir belge için)

1- 0-1000 metrekare arası adet 60 TL

2- 1000 metrekareden büyükse adet 90 TLIşıl Seren KESKİN/Konuttimes.com