29 / 09 / 2023

2017 kira gelir beyannamesi için son 10 gün!

2017 kira gelir beyannamesi için son 10 gün!

2016 yılında ev ya da işyerini kiraya vererek istisnadan yüksek gelir elde eden mal sahipleri bu yıl vergi mükellefi oluyor. Vergi için önce beyan veriliyor. Kira gelir vergisi beyannamesi için son 10 gün bulunuyor..


2016 yılında ev ya da işyerini kiraya vererek istisnadan yüksek gelir elde eden mal sahipleri vergi mükellefi oluyor. Kira gelir vergisi için istisna sınırları konut ve işyerlerinde ayrı ayrı tespit ediliyor. 


Elde edilen kira gelirin belirlenen bu sınırın üstünde olması halinde kira geliri için vergi ödeniyor. Altında olması halinde ise kira gelir vergisi ödenmiyor. Ayrıca beyanname verilmesi de gerekmiyor.


Konut kiralamaları için 2017 kira geliri vergisi istisna tutarı 3 bin 800 TL oldu. Buna göre 2016 yılı içerisinde bu bedelin üstünde gelir elde eden kimselerin beyanname vererek vergilerini ödemeleri gerekiyor.


Binaların işyeri (stopajlı) olarak kiraya verilmesinden bir takvim yılı içinde elde edilen brüt hasılatın 2016 yılı için 27 bin TL'yi aşması halinde beyanname verilerek vergi ödeniyor.


Kira gelir vergisi beyannamesi son günü 27 Mart


İstisna sınırlardan yüksek miktarda kira geliri olan kimselerin vergi için beyannamelerini 27  Mart'a kadar vermeleri gerekiyor. Buna göre, kira gelir vergisi beyannamesi için son 10 gün bulunuyor.


Beyanname, vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, internet üzerinden önceden hazırlanan vergi beyanname sistemi ile de verilebiliyor.Hazır beyanname sistemi 2017!

 


Özge ÖZDEMİR/Konuttimes.com