Emlak Konut'un hedefi faizleri 0,70'in altına çekmek!


Emlak Konut'un hedefi faizleri 0,70'in altına çekmek!

Vatandaşı kira öder gibi konut sahibi yapmak isteyen Emlak Konut'tan yeni bir kampanya daha. Hedef faizleri 0,70'in altına çekip, vadeyi 240 aya çıkarmak...



Emlak GYO, hem konut sektörünü canlandırmak, hem de gerçek anlamda Kira öder gibi' ev sahibi yanmak için harekete geçti... 



Sektör 240 ay vadeli kampanya atağına başlıyor. Darbe girişiminden sonra 2016 sonuna kadar 0.70 faiz ve 120 ay vadeli kampanya yapılmıştı. Emlak Konut GYO, kampanya kapsamında 1 ayda 2.547 bağımsız birim satışı gerçekleştirmişti. 


Çok sayıda sektör temsilcisinin katıldığı toplantıda satışları artıracak kararlar yeniden masaya yatırıldı. Buna göre sektör yeni yılda 240 ay vade ile konut satmak için seferberliğe başlıyor. Edinilen bilgilere göre, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.70'den aşağıya çekilmesi için bankalara da çağrı yapılması planlanıyor. 


Henüz açıklanan ve detayları ortaya çıkmaya başlayan planı değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Aysun Göksu, "TCMB zorunlu karşılıkları düşürerek bankaların kredi maliyetlerini azalttı ve bu değişiklik konut faizinin aşağı çekilmesinde önemli rol oynadı. Toplam konut satışları bu sayede %,ı oranında arttı. 


Atılan bu adım da konut piyasasını canlandıracak ve büyümeyi de azımsanmayacak ölçüde destekleyecektir." dedi. 

Göksu konuşmasına şöyle devam etti; 


FAİZLER BÜYÜK ETKEN 

Önceki yıl ekonomik canlanmayı desteklemek amacıyla birçok adım atılırken bu adımlardan bir tanesi de konut piyasasında oldu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB)'nm düzenlemeleriyle düşen maliyetler konut kredisi faizlerine de yansıdı ve faizler psikolojik eşik olan yüzde 1 seviyesinin de altına geriledi. Düşen faizler ev alma hayallerini gerçeğe dönüştürürken satışlardaki ivmelenme de hem konut piyasasındaki canlılığı artırdı hem de büyümeye olumlu katkı sağladı. 


TEMMUZ SONRASI İNŞAAT PİYASASI CANLANDI 

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)'nun açıkladığı son rakamlara göre, toplam konut satışları Kasım 2016'da bir önceki yılın aynı ayma göre %,ı oranında artarak 132 bin 655 oldu. TÜİK'in raporunda yer alan tabloya göre önceki yılın Nisan ayında ivme kaybeden konut satışlarının darbe girişiminin yaşandığı Temmuz ayı itibariyle artış eğilimine geçtiğini görmekteyiz. Diğer taraftan, ipotekli konut satışları verilerine baktığımızda, Temmuz ayı itibariyle keskin bir çıkış olduğunu görüyoruz. Son açıklanan rakamlara göre, ipotekli satışların toplam satışları içindeki payı Kasım 2016 tarihinde yüzde 36,9 olarak gerçekleşti. Rakamlardaki bu artışta TCMB'nin uyguladığı politikaların kredilere düşüş olarak yansımasından kaynaklandığı söyleyebiliriz. 


EMLAK KONUT CANSUYU OLDU 

TCMB'nin düzenlemelerinden destek bulan konut piyasası bu kez Emlak Konut GYO'nun vade ve faiz hamlesiyle 2017'de de destek bulmayı umuyor. Detaylarının henüz açıklanmadığı projede hem düşük faiz hem de uzun vade avantajı dikkat çekiyor. Projeye göre, 20 yıl (240 ay) vade ve düşük faizle konut satışı yapılması planlanıyor. Bilindiği gibi, uzayan vade ile taksit tutarları düşüş gösteriyor. Ayrıca yapılan açıklamada, henüz resmiyet kazanmamakla birlikte faizlerin de yüzde 0.70 ve altına çekilmesi için bankalarla görüşmeler yapılacağı belirtildi. 


Peki vadenin uzamasıyla konut yatırımcısı ne derece karlı oluyor inceleyelim.. 

300 bin TL değerinde bir ev almak istediğimizde konut değerinin en fazla yüzde 8o'i kadar kredi alabileceğimizden 60 bin TL peşin ödememiz ve 240 bin TL kredi almamız gerekmektedir. 

10 yıllık vadede kredinin maliyeti 195 bin TL seviyesinde bulunmaktayken bu rakam 20 yıllık vadede 705 bin seviyesine yani 3,6 katma ulaşmaktadır. 


Ancak planlandığı gibi faiz oranlarının uzun vadede yüzde 70 veya altına çekilmesi bu rakamın büyük oranda geri çekilmesine neden olacaktır." 



ORTA GELİRLİLER FAİZ ORANLARINI BEKLEYECEK 

Günümüz şartlarında 240 ay vadeli konut kredisi veren bazı bankalar 1,14 faiz oranlarını kullanıyor. Bu da 200 bin liralık bir kredi kullanımında 587 bin lirayı bulan bir geri ödemeye denk geliyor. Aylık ödemeleri ise yaklaşık 2500 lira. Durumdan şikayetçi olan vatandaş 0,70'lerde oran bekliyor. Bu durum hem geri ödemeyi düşürecek, hem de kira öder gibi ev sahibi olma fırsatını verecek. 



 


Ortadoğu/Merve Sevindi



Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler



Emlak Konut vadeleri , Emlak Konut faizleri ne durumda , Emlak Konut konut kampanyası 2017 ,