22 / 04 / 2024

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılışı bugün!

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılışı bugün!

Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olan ve Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı bugün açılıyor...12 soruda Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı detayları!


Türkiye'nin ilk sürücüsüz metrosu olarak bilinen Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy-Sancaktepe Metro Hattı bugün saat 15:00'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla açılacak.


Anadolu Yakası’nın ikinci metro hattı olan 20 kilometrelik hat 3 ilçeden geçecek. Metro hattında 21 adet 6’lı dizili 126 vagon hizmet verecek. Her bir dizide maksimum bin 620 yolcu taşınacak.


Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı'nda Üsküdar, Fıstıkağacı, Bağlarbaşı, Altunizade, Kısıklı, Libadiye, Çarşı, Ümraniye, İnkılap Mahallesi, Çakmak, Ihlamurkuyu, Altınşehir, Lise, Dudullu, Toplu Konutlar, Çekmeköy ve Sancaktepe olmak üzere 16 istasyon bulunacak.


Açılışı yapılacak olan ilk etap şu şekilde:


Uzunluk: 10,5 kilometre

İstasyon: 9 

Üsküdar

Fıstıkağacı 

Bağlarbaşı 

Altunızade 

Kısıklı 

Bulgurlu 

Ümranıye 

Çarşı 

Yamanevler İstasyonları


 

Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı hangi hatlarla entegre olacak?


Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı Üsküdar’da Marmaray, Marmaraydan, Yenikapı-Hacıosman ve diğer tüm metrolarla,  Altunizade’de ise metrobüsle entegre olacak.  Üsküdar-Ümraniye Metro Hattı açılışı bugün!