22 / 04 / 2024

Yazıcı: Üsküdar-Çekmeköy metrosu konut fiyatlarını artırdı!

Yazıcı: Üsküdar-Çekmeköy metrosu konut fiyatlarını artırdı!

Üsküdar-Çekmeköy metrosu konut fiyatlarını artırdı. EVA Gayrimenkul’un araştırmasına göre Üsküdar-Çekmeköy metro projesi, Ümraniye ve Çekmeköy’de konut fiyatları üzerinde etkisini gösteriyor.


EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 17 kilometre uzunluğa sahip Üsküdar- Çekmeköy metro projesinin Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayarak Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında planlandığını kaydetti.


EVA Gayrimenkul Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, metro projesinin tamamlanmasıyla bölgedeki ikinci dalga artışının %15-25 aralığında olacağını tahmin ediyor. Araştırmaya göre Ümraniye’de konut fiyatları 2014-2015 arasında %34 artış gösterirken, 2012 yılından bu yana ilçede konut fiyatları artışı %100’e ulaşmış bulunuyor. Çekmeköy’de ise konut fiyatlarının 2012 yılına kıyasla %30 artış gösterdiği belirtiliyor.


Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 17 kilometre uzunluğa sahip Üsküdar- Çekmeköy metro projesinin Üsküdar vapur iskelesi önünden başlayarak Capitol Alışveriş Merkezi, Altunizade, Çamlıca, Kısıklı, Ümraniye, Alemdağ, Dudullu Şile Yolu Kavşağı ve Çekmeköy güzergahında planlandığını kaydederek, projenin devamında metro güzergahının bir taraftan Sultanbeyli üzerinden Sabiha Gökçen Havalimanı’na, diğer taraftan Alemdağ’a uzatılmasının planlandığını belirtiyor.

Yazıcı, tüm altyapı projelerinin ulaştığı bölgelerde olduğu gibi bu aksta da hem gayrimenkul piyasasında hareketlilik yaşandığını, hem de özellikle Ümraniye bölgesinde ofis sektöründe hareketlilik gözlemlendiğine dikkat çekiyor. Yazıcı bu gelişmenin, Avrupa yakasında trafik sorununun Anadolu yakasına nazaran daha fazla olması ve kiraların Anadolu yakasına kıyasla daha yüksek olmasından kaynaklandığını ifade ederek, birçok banka ve sigorta şirketinin genel merkezlerini Ümraniye’ye taşıdığını söylüyor.


Ümraniye’de konut birim metrekare aralığı 2.300-23.700 TL

Söz konusu göstergelere ek olarak Ümraniye ilçesinin ana arterlere yakınlığı ve kolay ulaşım imkanı nedeniyle Anadolu yakasının öne çıkan ilçelerinden biri olduğuna değinen Yazıcı, her bütçeye uygun konut projelerini barındıran, çeşitlilik açısından zengin bir ilçe olan Ümraniye’de maksimum ve minimum birim metrekare değerleri arasında oldukça büyük fark bulunduğunu belirtiyor.

Ümraniye’de birim metrekare satış değeri 2.300 TL olan bir konut edinmenin mümkün olduğunu söyleyen Yazıcı, ancak birim metrekare değeri 23.700 TL’ye çıkan marka ve konsept konut projelerinin de mevcut olduğunu kaydediyor. Yazıcı, söz konusu değerlerin daha çok şerefiye kriterleri yüksek firmaların projelerinde görüldüğünü ifade ediyor. 2012 yılından bu yana konut fiyat artışları incelediğinde sadece 2014-2015 yılları arasında bölgede %34 artış gözlediklerini dile getiren Yazıcı, 2012 yılından bu yana ise artışların %100’ü bulduğunun altını çiziyor.


Çekmeköy’de 2012-2015 değer artışı %30

Çekmeköy’de ise metro yatırımı dışında kuzey Marmara otoyolunun bağlantı yollarının da bu bölgeden geçecek olmasının bölgeye değer katan bir başka önemli gösterge olduğunu belirten Yazıcı, üçüncü köprü ve çevre yoluyla bağlantı yollarının geçeceği güzergahların netleşmesiyle birlikte bölgede değer artışı yaşandığını kaydediyor.


Çekmeköy’de 2012 yılında metrekare birim fiyatı 2.300 TL olan bir konutun değerinin günümüzde %30 artış göstererek 2.900-3.000 TL’ye yükseldiğini ifade eden Yazıcı, Taşdelen’de ise 2012 yılında 290 bin TL’ye satılan bir konutun değerinin 2015 yılında %40 oranında artarak 405 bin TL’ye yükseldiğini belirtiyor. Bölgedeki villalara bakıldığında 2012 yılında kiraların 3.000-8.000 TL/m² aralığında olduğuna değinen Yazıcı, bölgenin gelişimi ve farklı nitelikli villaların inşa edilmesiyle günümüzde bu rakamların 18 bin TL/ m²’ye kadar çıktığını söylüyor.


Yazıcı, metro başta olmak üzere diğer altyapı çalışmaları da tamamlandığında her iki bölgede gerçekleşecek ikinci yükseliş dalgasının %15-25 aralığında olacağını tahmin ettiğini belirtiyor. Ancak altyapı projeleri tamamlanıp işlerlik kazandığında fiyat artışlarının artık doğrusallık kazanacağını söyleyen Yazıcı, buna göre yıldan yıla enflasyon oranında artış görüleceği kanaatini taşıdığını ifade ediyor.Önerilen Bağlantılar : 3. Havalimanı