10 / 08 / 2022

İstanbul'a iki yeni metro hattı geliyor!

 İstanbul'a iki yeni metro hattı geliyor!

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, İstanbul'da 293,5 kilometre metro inşaatının devam ettiğini hatırlattı. Uysal, Yenikapı-Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy metrosu için ihaleye çıkılacağını müjdeledi.


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, Girişimci İş Adamları Vakfı tarafından düzenlenen "Girişimci Buluşmaları"na katıldı. Toplantıda konuşan İBB Başkanı Uysal, İstanbul'da 293,5 kilometre metro inşaatının devam ettiğini söyledi.


Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, İstanbul'un dünyada en fazla metro inşaatı olan bölge olduğunu hatırlatan Uysal, metro inşaatlarında 25 bin işçinin çalıştığını açıkladı.


Başkan Uysal, konu ile ilgili olarak, "Metro inşaatlarının toplamda 177 kilometresi Büyükşehir Belediyesi tarafından finanse edilip yapıldı. Dünya ile kıyasladığımız zaman bu şekilde metro yapabilen başka bir belediye yok. Şu an 170 kilometre metro inşaatımız işliyor, inşaatı devam edenler de bittiği zaman 430 kilometre olacak. Londra'nın her tarafı metro diyoruz toplam uzunluğu 420 kilometre, Paris'te 380 kilometre, New York'ta ise 600 kilometre civarında. Şu anda iki hattı daha ihaleye çıkaracağız. Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy. Birisi 34 diğeri 32 kilometre olacak. Bu da yeni bir finans modeli ile yapılacak. İhaleyi başarabilirsek, önümüzdeki 10 yıl içinde İstanbul'a 600 kilometre ilave metro yapmış olacağız. Bu model, "yap, kiraya ver, devret." Yapacak, 25 yıl bakımını da üstlenecek. 25 yılın, 3 yıllık yapım süresinde para almayacak. 22 yıl boyunca yıllık kira alacak. Bugün itibariyle peşin parayla yaptırdığımız işi kendine güvenen, yurt dışından sermaye bulabilene yaptıracağız. Bize sermayeyi bulsun, metroyu yapsın kiraya versin, 22 yıl da parasını alsın. Dünyada bu şekilde uygulanan modeller var" açıklamasında bulundu. İstanbul


2018 bütçemiz 20 milyar lira

Türkiye'nin ekonomik saldırı altında olduğunu söyleyen Uysal, "Batı'dan böyle bir saldırı gelse de Doğu'dan başka yerden sermaye bulan iş adamları bu şeklide başlar ise onlar da biz de karlı oluruz. Böyle bir şeyi başarırsak, İstanbul'un bütün ulaşım sorunlarını da çözmüş oluruz. 2018 bütçemiz 20 milyar lira. Bizim şirketlerle bütçemiz 47 milyar lira, 28 iştirakimiz var. Bu ne demek? Büyükşehir Belediyesinin yaptığı işlerden dolayı ayda piyasaya, 3 milyar lira para giriyor'' dedi.


Herkes metro kullanacak

Marmaray  ve metrolar açıldıktan birçok iş adamınında toplu taşımayla yolculuk yapmaya başlayacağını belirten Uysal, büyükelçi ve konsolosların çoğunun da metro kullandığını söyledi. İstanbul


10 yılda 600 kilometrelik metro hattı

İstanbul'un kurtuluşunun metroda olduğunu vurgulayan Uysal, Yenikapı- Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatlarını ihaleye çıkaracaklarını açıkladı. İhale sisteminin başarılı olmasını dilediğini belirten Uysal, bu şekilde İstanbul'da 10 yılda 600 kilometre daha metro yapmayı istediklerinin altını çizdi.