Stratejik Çevresel Değerlendirme ile yatırımcı tedbir alabilecek!


Stratejik Çevresel Değerlendirme ile yatırımcı tedbir alabilecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, hayata geçirecekleri Stratejik Çevresel Değerlendirme uygulamasıyla yatırım yapılabilecek alanların önceden belli olacağını belirterek, "Böylece yatırımcı, ÇED sürecinde olumsuz sonuç çıkacak bir nokta için girişimde bulunmamış olacak" dedi.Güllüce, bölgesel kalkınma, su yönetimi, yenilenebilir enerji ve tarım alanlarında pilot uygulaması süren Stratejik Çevresel Değerlendirme'ye (SÇD) ilişkin açıklamalarda bulundu.


Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporlarını yakından ilgilendiren bu uygulamanın, gelecek yıl ülke genelinde hayata geçirileceğini belirten Güllüce, bu çalışmanın, sürdürülebilir kalkınma modeline hizmet edecek en önemli çevre koruma aracı olarak görüldüğünü vurguladı.


SÇD ile çevresel değerlendirmenin en başta yapılacağını bildiren Güllüce, böylece ÇED uygulamalarının da rahatlayacağını kaydetti. Bakan Güllüce, şöyle devam etti:


"Stratejik Çevresel Değerlendirme ile nerelere yatırım yapılacağı önceden belli olacak. Yatırımcı da tedbirini önceden alarak, ÇED sürecinde olumsuz sonuç çıkacak bir nokta için girişimde bulunmayacak. Yapılacak yatırımların orman ve tarım alanlarına, korunan alanlara denk gelmesi durumunda, tedbirler daha önceden alınmış olacak."


-"Daha geniş bölgeyi kapsayacak"

SÇD'nin ÇED'in bir üst aşaması olduğunu dile getiren Güllüce, "SÇD, ÇED gibi belli bir faaliyet için değil daha geniş bölgeyi kapsayacak ölçekte planlanıyor" diye konuştu.


Güllüce, SÇD ile bölgesel ve geniş ölçekte değerlendirme yapılacağından hayata geçirilecek projelerin etkilerinin de çok önceden ortaya konulacağını vurgulayarak, gerekli önlemlerin de planlama aşamasında alınacağını belirtti. 


Bir bölgenin çevresel planları ele alınırken, her türlü çevresel etkinin kayıt altına alınacağını anlatan Güllüce, "Bölgedeki korunması gereken alanlar daha net şekilde önceden belirlenecek" dedi.


Güllüce, bu çerçevede bir yönetmelik hazırlanacağını, bununla şeffaf, uzlaşıya dayalı ve daha kaliteli plan ile programların hazırlanmasının hedeflendiğini kaydetti.


AAÖnerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleriStratejik Çevresel Değerlendirme ile yatırımcı tedbir alabilecek , Stratejik Çevresel Değerlendirme , Stratejik Çevresel Değerlendirme nedir , ÇED süreci , ÇED alanı , SÇD nedir , Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce , Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce SÇD açıklama ,