13 / 07 / 2024

Mert Yıldızhan: Dövizler konuta dönmeye başladı!

 Mert Yıldızhan: Dövizler konuta dönmeye başladı!

Döviz fiyatlarının Türk Lirası karşısında artarak rekor üstüne rekor kırması yatırımcının yönünü değiştirdi. Birikimini döviz olarak değerlendiren yatırımcı, kurdaki bu yükselişi kazanca dönüştürmek isterken, parasını konuta yatırmaya başladı.


Dövizdeki artış inşaat sektöründe mecburi fiyat düzenlemesi getirmesine karşın, konut, yatırımcının en fazla güvendiği liman olmaya devam ediyor. Özellikle yerel seçimlerle konut sektörünün altın dönemini yaşaması beklenirken, dövizdeki son gelişmeler de yatırımcının gözünü kulağını konut projelerine çevirdi.

Başkent’e Elit Royal Residence gibi pek çok lüks ve konforlu konut projelerini kazandıran Elit Yapı’nın Yönetim Kurulu Üyesi Mert Yıldızhan, yatırımcının döviz fiyatlarında yaşanan bu kritik süreci fırsata çevirebileceğini kaydetti.


Gayrimenkulün yatırımcısını hiçbir zaman üzmediğini hatırlatan Yıldızhan, şunları söyledi:

“Döviz fiyatları Aralık ayından bu yana müthiş bir artış gösterdi. Yaşanan bu artış yatırımcısını da heyecanlandırdı. Son ekonomik gelişmeler öncesinde birikimini dövize yatıranlar bu süreçte oldukça kara geçti diyebiliriz. Ancak ekonomi durağan ilerleyen bir sektör değil, kurların nasıl ilerleyeceği hiç belli olmuyor. Bu nedenle de döviz yatırımcısının son artışları kazanca çevirmesi gerekli. Sektörlere baktığımızda, en güvenli yatırım aracı geçmişten beri hep gayrimenkuldür. İnsanlar, kur düşmeden elindeki parayı değerlendirmek istiyor. Bu gelişmeler de döviz yatırımcısını gayrimenkule, özellikle de konuta yönlendiriyor.”


Dövizdeki yaklaşık yüzde 20’lik dalgalanmanın çoğu sektörü yakından ilgilendirdiğini kaydeden Yıldızhan, ülkemiz ekonomisinin lokomotifi inşaat sektöründe ise özellikle ithal malzeme kullanan inşaatları etkilediğini ifade ederek şöyle devam etti:


“Son zamanlarda yapılan büyük projelerin çoğu ithal ürünleri kullanmasından dolayı fiyatlara her an bir zam gelebilir. Bu yüzden kur artışını fırsata çevirmesi konut almak isteyenler için büyük bir avantaj sağlayacak. Elit Royal Residence projemizin yüzde 80’i bitmiş durumda olduğu için biz bu kur artışından çok etkilenmedik. O yüzden de mümkün olduğunca fiyatları sabit tutmaya gayret gösteriyoruz”


Mert Yıldızhan, bu hareketliliğin geçen hafta sonundan itibaren satış ofislerine yansımasını gözlemlediklerini ifade ederek, “Geçen hafta sonu Elit Royal Residence konut projemize bir önceki haftaya göre 5 kat daha fazla ziyaretçi geldi. Satışlar ve ziyaretçilerin alım yönünde kararlılıkları döviz yatırımının konuta döndüğünü gösteriyor” dedi.