14 / 06 / 2024

Konutta düşük faiz hareketliliği!

 Konutta düşük faiz hareketliliği!

Konut kredisi faiz oranlarının 0.64'e düşmesiyle eve talep arttı. Talep artışı ise konut fiyatlarında artışa yol açtı. Peki konut sektörünü neler bekliyor? İşte tüm merak edilenler...


Konut ve gayrimenkul sektöründe negatif faizlerin yol açtığı müthiş bir hareketlilik oldu. Haziran ayında tüm zamanların rekor konut satışı yaşanması planlanıyor.


Habertürk Gazetesi köşe yazarı Abdurrahman Yıldırım, bugünkü köşesinde gayrimenkul sektörünü kaleme aldı. Yıldırım, konuta talebin arttığını belirtti. 


İşte Abdurrahman Yıldırım'ın 'Önce tüketim sonra üretim canlanması' başlıklı yazısı...


Konut ve gayrimenkul sektöründe negatif faizlerin tetiklediği müthiş bir canlılık yaşanıyor. Öyle ki potansiyel alıcıların bir kısmı izledikleri konut fiyatları, sert faiz düşüşleri ile hızla yükselince alımlarından vazgeçti.


NEGATİF FAİZ VE KREDİ KONUTA TALEP YARATTI

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da 125 bin konut kredisi başvurusu yapıldığını, bunun 101 bininin karşılandığını açıkladı. Sadece krediyle değil, peşin alımlar da oluyor. Haziran ayında tüm zamanların rekor konut satışları bekleniyor.


-Talep sadece konuta da değil. Tapu işlemleri arsa ve arazi satışlarında da benzer bir eğilim yaşandığını, talebin gayrimenkulün tümüne yönelik olduğunu gösteriyor.


-Konut içerisinde yenileme, onarım, mobilya değişikliği, beyaz ve kahverengi eşya satın alma, elektronik eşya alımı da yaygın. Hatta bu durumu enflasyon verilerinden de belirgin şekilde izlemek mümkün.