13 / 08 / 2022

Konut projelerine yüzde 10 zam sinyali!

 Konut projelerine yüzde 10 zam sinyali!

Satışları canlı tutmak için martta fiyatları sadece yüzde 0,4 artıran gayrimenkulcüler zam sinyali verdi. Kur maliyeti ile yeni başlayacak konut projelerinde fiyatlar yüzde 5-10 arasında artış bekleniyor...


Ekonomiye destek için başlatılan 240 ay vade yüzde 0,75 faizli ev kampanyası tüketicilerden yoğun ilgi gördü. İki ayda 3,3 milyarlık 3 bin 400 konut ve 185 ofis satıldı. Satışları canlı tutmak için martta fiyatları sadece yüzde 0,4 artıran gayrimenkulcülerden zam sinyali geldi. Kur maliyeti ile yeni başlayacak konut projelerinde fiyatlar yüzde 5-10 arasında artacak.

 


Türkiye’de 1 Şubat’ta başlayan ve 31 Mart’ta sonra eren “Güç Birliği” kampanyası ile GYODER üyesi 41 firmanın 96 projesinde iki ayda toplam 3 bin 400 konut ve 185 ofis satıldı. Ev sahibi olmak isteyenlerin fırsatı değerlendirdiğini söyleyen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYODER) Başkanı Aziz Torun, yeni başlayacak projelerde ise mevcut fiyatlarla satış yapmanın mümkün olmayacağının altını çizerek, “Çünkü maliyetlerdeki artış nedeniyle konutlarda yüzde 5-10 fiyat artışları zorunlu olacak” açıklamasında bulundu. Söz konusu artışın yüzde 10 olarak yansıtılması durumunda, 300 bin liralık bir evin satış fiyatı 30 bin lira daha artarak 330 bin liraya yükselmiş olacak. GYODER, konutta ikinci Güç Birliği kampanyasının sonuçlarını açıkladı. Buna göre, markalı konut projelerini 240 ay vadede yüzde 0,75-0,85 faiz aralığında tüketici ile buluşturan kampanya tüketicilerden büyük ilgi gördü. 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından başlatılan kampanya, sektöre önemli bir ivme kazandırdı. Geçen yıl 1 Ağustos’ta başlayan ve yoğun talep üzerine 15 Ekim’e kadar uzatılan ilk kampanya ile 3 bine yakın konut ve yaklaşık 400 ofis satışı gerçekleştirilmiş, sektörde 2,6 milyar TL ciro elde edilmişti. Bu yıl 1 Şubat’ta başlayan ve 31 Mart’ta sona eren ikinci kampanya kapsamında satılan 3 bin 400 konut ve 185 ofis ile 3,3 milyar TL ciroya ulaşıldı. İki kampanya ile toplam 6 bin 200’ün üzerinde konut, 585 ofis satışı gerçekleşti ve 5,9 milyar TL ciro elde edildi. İkinci Güç Birliği kampanyasının sonuçlarını değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, şunları kaydetti: “Bu kampanya ile gerçekleşen satışların bir önceki kampanyadaki konut satışlarını geride bırakması, sektördeki iş birliğinin yansıması oldu. Ev almayı planlayan ancak sınırlı imkanları olan tüketicilere uzun vade ve uygun faizlerle yeni bir alternatif getiren bu kampanya, sadece iki ayda gerçekleşen satış rakamları ile sektöre ciddi bir hareketlilik kazandırdı.”


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ise firmaların karlılıklarından fedakarlık yaparak kampanyada ciddi satışlar gerçekleştirdiğini söyledi. Mart ayı sonuna kadar süren kampanyada KONUTDER üyesi 22 firmanın 2,1 milyar TL değerinde 2 bin 300 bağımsız bölüm sattığını belirten Elmas, gayrimenkulün büyümesini sürdürdüğünü söyledi. Böylelikle istihdama da katkı verdiklerini vurgulayan Elmas, “Sektör olarak 2017 ilk çeyrek sonunda 154 bin ilave istihdam ile en çok istihdam sağlayan sektör olduk” dedi. KONUTDER’in gelecekteki gündem konularından birinin de kentsel dönüşüm olduğunu vurgulayan Elmas “Türkiye’de dönüştürülmeyi bekleyen 6,5 - 7 milyon civarında  konut bulunuyor. Yasanın çıkışı ile birlikte geçmiş beş yılda yaklaşık yılda 100 bin konut dönüştürüldü” dedi. Antalya Kepez’deki kentsel dönüşüm projesinden de örnek veren Altan Elmas, sözlerini şöyle sürdürdü: “15 bin konutun dönüştürüleceği proje, tam anlamıyla modern bir kent planlaması. Dönüşümün hızlanması gerektiğini düşünüyoruz. Her yıl 300 bin konut üretimi kentsel dönüşüm ile gerçekleştirilmeli. KONUTDER üyeleri olarak örnek çalışmalarda yer almaya devam edeceğiz. İşte tam bu noktada Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın, Tip İmar Yönetmelik Çalışması çok büyük önem arz ediyor. Taslak elimizde... Fikir, tecrübe ve önerilerimizi çalışıyoruz.”

 


Dernek olarak sektör vizyonuna odaklanmak istediklerini belirten Altan Elmas, “1,5 - 2 milyar dolar seviyesinde olan yabancıya satış rakamları mütekabiliyet yasası ile birlikte 4,5 milyar dolara yükseldi. Yabancıya satış konusuna eğilerek çalışmalar ve pazarlama faaliyetleri yapacağız. Maliye Bakanlığımızın verdiği yeni teknik uygulamalar ile de gelecek beş yılda hedefimiz, yılda 10 milyar dolar seviyesine çıkmak’’ diye konuştu.


FİYAT ARTIŞLARI ZORUNLU

Kampanya döneminde, konut alıcılarının uzun vadede borçlu kalmak istemediklerini, bu nedenle de 240 ay vadeyi pek tercih etmediklerini belirten GYODER Başkanı Torun, şu ifadeleri kullandı: “Faiz oranlarının daha uygun olmasından dolayı en fazla talep, 60 ve 120 ay vadeli konut seçeneklerine geldi. Maliyetlerin yükselmesi, döviz kurunda yaşanan artışın birçok projeye yansımasına rağmen, firmaların kar marjını geriye çekerek fiyatları sabit tutmasından dolayı bu dönem konut alan tüketici kazançlı çıktı. Yeni başlayacak projelerde bu fiyatlarla satış yapmak mümkün olmayacak. Ev sahibi olmak isteyenlerin bu fırsatı iyi değerlendirdiğini düşünüyorum. Çünkü maliyetlerdeki artış nedeniyle konutlarda yüzde 5-10 fiyat artışları zorunlu olacak.”

 


MARTTA ZAM YÜZDE 0,4 YANSITILDI

Sektör olarak Türkiye için önem ve sorumluluklarının farkında olduklarını ifade eden KONUTDER Başkanı Elmas, “Sanayi çarklarının yüzde 30’u bizim üretimimizle dönüyor. Söz konusu rakamlar büyük fedakarlıkların sonucu ortaya çıkıyor. Döviz kuru artışının maliyetleri yükseltmesine rağmen sektör olarak konut fiyatlarına yansıtmadık. Mart ayında birçok sektörde yüzde 1,2 ile yüzde 2 arasında fiyat artışı yaşanmasına karşın konut sektöründe sadece yüzde 0,4 artış yaşandı. Bu da konut fiyatlarının halen çok cazip ve erişilebilir olduğunu gösteriyor”  dedi.


5,9 MİLYARLIK 6 BİN 200 EV SATIŞI

* GYODER’in, 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında başlattığı “Gayrimenkulde Güç Birliği Daha Güçlü Türkiye” kampanyasında faiz yüzde 0,75’e kadar düşürüldü.


* Vadenin 120 ay olduğu ilk kampanyada 3 bine yakın konut ve yaklaşık 400 ofis satışı gerçekleştirildi. Sektörde 2,6 milyar TL ciro elde edildi.


* 1 Şubat-31 Mart 2017 tarihleri arasında başlatılan ikinci kampanyada, faiz yüzde 0,75-0,85 arasına yeniden çekildi. Vadeler de 120 aydan 240 aya kadar uzatıldı.


* İkinci kampanyada 41 firmanın 96 projesi yer aldı. Toplam 3 bin 400 konut ve 185 ofis satışı gerçekleştirilirken, toplamda 3,3 milyar TL ciroya ulaşıldı.


* İki kampanya ile toplam 6 bin 200’ün üzerinde konut, 585 ofis satışı gerçekleşti. Bu satışlarla birlikte 5,9 milyar TL ciro rakamı elde edildi.Karar 

 Önerilen Bağlantılar : Yeni konut projeleri