13 / 07 / 2024

İnanlar İnşaat'a kayyum atanması istendi!

İnanlar İnşaat'a kayyum atanması istendi!

İnanlar İnşaat'a kayyum atanması talep edildi. İnanlar İnşaat'ın sahibi Serdar İnan hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, şirkete kayyum atanması istendi.


Hürriyet'ten Ceylan Sever'in haberine göre, Serdar İnan hakkında yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında, şirkete kayyum atanması talep edildi.


Mağdur avukatı Penbe Üner Keskin ve Orhan Boran İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu dilekçesinde şu iddialar yer aldı:


İnanlar İnşaat Anonim Şirketi yöneticisi ve sahibi olan Serdar İnan hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar bürosunda yürütülen soruşturma sürüyor. Firmanın 9 Nisan 2018'de olağanüstü genel kurul toplantısı yönetim kurulu başkanı Serdar İnan tarafından gerçekleştirildi. Toplantıda alınan kararla şirket başkan yardımcılığına Orhan Arslan'ın getirildi.


Dilekçede, İnan'ın FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile organik bağın kesilmemesi için Kanada'ya gittiği belirtildi. Dilekçede Kanada ile Türkiye arasında suçluların iadesine dair anlaşma olmadığı hatırlatıldı. 600 kişi mağdur


İnanlar İnşaat Anonim Şirketi yöneticilerinin Kanada'ya kaçma planlarından önce tamamladıkları projelerden olan Teras Hayat Sitesi, Teras Plus Sitesi, Teras Koru Sitesi, Teras Tema Sitesi, Teras Mix Sitesi, Teras Lotus Sitesi, Teras Bahçe Sitesi, Teras Vadi Sitesi'nde mağdur sayısının yaklaşık 600 kişiye ulaştığı vurgulandı.Araştırma talebi


İnanlar İnşaat'a kayyum atanması talep edilen dilekçede, şirket yöneticilerinin vergiden muaf olmak için mal varlığı değerlerini aklama, nitelikli dolandırıcılık suçlarından detaylı araştırılma yapılması istendi. Şüpheliler hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne, Emniyet İstihbarat Şube Müdürlüğü'ne ayrı ayrı yazı gönderilerek söz konusu yöneticilerin Bylock kullanıcısı olup olmadıklarının araştırılması talep edilirken, şirket yöneticilerinin çocuklarının da araştırılarak FETÖ okul ve dershanelere gidip gitmediklerinin belirlenmesi ve Bank Asya hesap dökümleri, Digitürk'ün Samanyolu gibi kanalların iptalinden sonra Digitürk iptali olup olmadığı, Zaman gazetesi, Sızıntı dergisi gibi aboneliklerin araştırılması istendi.