24 / 04 / 2024

Mimar Nihat Şen'in kentsel dönüşüm toplantısı 19 Aralık'ta!

 Mimar Nihat Şen'in kentsel dönüşüm toplantısı 19 Aralık'ta!

Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen ile hem kentsel dönüşüm hemde imar barışının konuşulacağı toplantı 19 Aralık'ta yapılacak...


Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen ile hem kentsel dönüşüm hemde imar barışının konuşulacağı toplantı 19 Aralık Çarşamba günü gerçekleşecek. Toplantı Zorlu Center Welldone’da saat 13.00’te başlayacak.


Kentsel Dönüşüm Uzmanı Mimar Nihat Şen, ‘Kendin Yık Kendin Yap’ adını verdikleri banka kredili modelini anlatmıştı. Mimar Şen, 6306 sayılı yasanın vatandaşlara evlerini yıkıp yeniden yapması için birçok maddi avantaj sağladığını söyledi. Şen, hak sahiplerinin bu imkanlardan haberdar olmadığını ifade etti. Arsa paylaşımı sonrasında hak sahiplerinin evlerinin en az yüzde 30’unu kaybettiğini anlatan Şen, Kendin Yık Kendin Yap modelinde ise bir evin aynı metrekaresi ile dönüştüğünü aktardı.


Mimar Şen, bu yöntemle 1 milyon TL’lik bir evin 200 bin TL karşılığında aynı metrekarede 3 milyon TL’lik bir ev olarak inşa edildiğini ifade etti.  Şen, sistemi şu şekilde anlattı:


"Ekipler gidip, binanın risk analiz raporunu çıkarttı. Raporu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onaylattılar. İmar yönetmeliğine göre avam projeleri hazırlanıyor. Hangisi onaylanırsa projenin keşfi çıkartılıyor. Teknik şartnamesi hazırlanıyor. İstediğiniz malzemeyi seçiyor ev sahipleri. Belediye imar harcı yatırılıyor. Müttehitlik bedelinde anahtar teslimi anlaşılıyor. Anlaşmalı bankadan kentsel dönüşüm kredisi çıkarılıyor. Tüm sözleşmeler yapılıyor. İnşaat ruhsatı alınıyor. Anahtar teslimi inşaat bitiriliyor."


Önerilen Bağlantılar : Satışa çıkacak projeler